Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Okres Adwentu i świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas na to, aby zastanowić się nad sobą. Często szukamy wymówek i usprawiedliwiamy się ze swoich złych przyzwyczajeń czy grzechów, albo szukamy wad u kogoś innego, żeby w ten sposób mieć zasłonę swoich wad. Trzeba jednak zacząć od siebie. Nawrócenie (z gr. epistrefo – zawracać) oznacza przemianę duchową i przyjęcie jakiegoś systemu wartości. Bliskoznacznym terminem jest metanoja - przemiana umysłu. Jak zwał tak zwał, ale chodzi o jedno, żeby starać się zmieniać. Do tego musimy mieć jakąś motywację, która nam pomoże w tym poprawianiu swojego życia na różnych płaszczyznach.

Nawrócenie jest procesem podjęcia świadomej decyzji w procesie poprawy postępowania i dokonuje się ono we wnętrzu człowieka. Niemałą rolę w procesie nawrócenia odgrywają emocje, ale wiąże się to z ryzykiem, że będą trwać tylko przez chwilę. Jeżeli będziemy świadomie uznawać, że to, co robimy jest złe, to będziemy mieć większe szanse na poprawę i nawrócenie się. Dzieje się tak, ponieważ człowiek bazujący na emocjach ma tzw. chwile słomianego zapału. Świadomość, jednak ma charakter dojrzałego spojrzenia.

A co po tym, jak zrobimy ten pierwszy krok i się nawrócimy, poprawimy swoje postępowanie, wyjdziemy z nałogu? Owocem nawrócenia jest ulga, zadowolenie z siebie samego, że nam się udało. Przyjść mogą chwile zwątpienia, ale to normalne. Wtedy świadome podjęcie poprawy naszego życia ma szanse na pozostanie w tym stanie. Emocjonalne nawrócenie może czasami nie wystarczyć.

Istotnym, a zarazem pomocnym aspektem w nawracaniu się jest wspólnota z jednym lub z wieloma ludźmi. Wspólnota łączy i daje moc do działania. Razem lepiej jest pokonywać trudności, grzech, nałogi itd. Z psychologicznego punktu widzenia człowieka nawrócony ujawnia nowy poziom duchowej witalności, poczucie pewności siebie, łatwe wykonywanie rzeczy dotychczas niemożliwych.

Warto podjąć starania, podnosić sobie poprzeczkę, wyznaczać sobie cele. Nigdy nie możemy wątpić w nas samych, ani w drugiego człowieka.

Roman Rzońca
fot. Paula Rzońca