Pozytywny wpływ muzyki na człowieka - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 17 Październik 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Muzyka towarzyszy nam niemal na co dzień. Można uznać, że muzyka jest przy człowieku w pracy, zabawie, odpoczynku, a nawet obrzędach liturgicznych. Jest łączona ze słowem i tańcem. Dzieli się na kilkadziesiąt kategorii. Czy zatem ma pozytywny wpływ na człowieka? Bezapelacyjnie tak!!!

Z medycznego punktu widzenia muzyka wpływa na człowieka w każdym wieku. Muzyka oddziaływuje na układ krwionośny i oddechowy, łagodzi stres, wzmacnia układ immunologiczny, zmniejsza stan zapalny. Muzyka wzmaga także produkcję neuroprzekaźników w mózgu. Zwiększa wydzielanie epinefryny, noradrenaliny, serotoniny, dopaminy. Słuchanie muzyki wpływa na nastrój człowieka. W zależności od słuchanego gatunku muzycznego nasz nastrój może się zmieniać. Smutna muzyka z wolnym tempem wprowadza nas w stan melancholii, przemyśleń czy zadumy. Natomiast wesoła z szybszym tempem pobudza i motywuje do pracy.  Udowodniono, że ma pozytywny wpływ i pomaga w nauce.

Dlaczego słuchamy muzyki? Powodów jest wiele, a każdy zapewne odpowie inaczej. Dla jednych muzyka dostarcza przeżyć emocjonalnych, wpływa na poprawę  nastroju, u innych zaś wywołuje wspomnienia, pozwala zapomnieć o rzeczywistości i wprowadzić się w stan błogości. Znajdą się pewnie też tacy, którzy zwracają tylko uwagę na sferę mechaniczną i estetyczną. Najważniejsza dla nich w utworze będzie harmonia, czysty dźwięk i utrzymanie tempa. Głównie wyczuleni na takie cechy są osoby z wykształceniem muzycznym.

Muzyka odgrywa również bardzo ważna rolę w sferze kultury. Jest sztuką, która towarzyszy w zabawie, odpoczynku, czy życiu społecznym. Nie zabraknie jej w teatrze, kinie, operze, a nawet w Kościele. Każde wydarzenie kulturalne tak naprawdę wsparte jest muzyką. Jest ośrodkiem dla wielu subkultur młodzieżowych. Potrafi łączyć ludzi, rozwijać zainteresowania i mobilizuje do wspólnej zabawy. Każdy człowiek odnajdzie własny gatunek muzyczny w którym będzie się dobrze czuł.

Podsumowując muzyka ma pozytywny wpływ na życie człowieka. Towarzyszy nam na co dzień i odgrywa bardzo ważną rolę. Zaznacza się również w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Różnorodność gatunków pozwala na znalezienie szerokiego grona odbiorców. Łączy przyjemne z pożytecznym.

Krzysztof Świercz

 

reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone