Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


„Nie widząc przeszkód, jeżdżę na rowerze”. Jest to jedyna w swoim rodzaju inicjatywa polegająca na organizowaniu tandemowych wypraw osób mających zaburzenie funkcjonowania wzroku i słuchu. Jej celem jest przełamywanie społecznych barier, szerzenie wiedzy na temat głuchoślepoty i alternatywnych form komunikacji. Projekt realizowany jest od kwietnia do grudnia 2013 roku przy współpracy Stowarzyszenia Travelling Inspiration i Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, na terenie Polski, Europy i Ameryki Południowej.

Osoby głuchoniewidome charakteryzują się jednoczesnym zaburzeniem funkcjonowania zmysłu wzroku i słuchu, w takim stopniu, że uniemożliwia lub utrudnia to komunikację, samodzielne poruszanie się oraz zdobywanie informacji. Dlatego osoby głuchoniewidome, aby móc funkcjonować w społeczeństwie w pełni potrzebują pomocy osób wspierających – tłumaczy-przewodników. Niestety otwarty rynek ofert sportowo-turystycznych jest niedostępny dla osób głuchoniewidomych. Ten projekt ma to zmienić! I tak w odpowiedzi na potrzeby osób głuchoniewidomych, chcemy przekuć ideę równości w czyn. W tym celu stworzyliśmy projekt, do udziału w którym zapraszamy mieszkańców całej Polski! Uczestnikiem poszczególnych etapów wyprawy rowerowej może zostać każdy.

Poniżej znajdują się szczegółowe informacje o projekcie. Inicjatywa składa się z trzech części:

Część I
Projekt 80 Rowerów Dookoła Polski

Jest to projekt, który ma na celu objechanie i zwiedzenie Polski dookoła, skierowany jest do każdego, kto jeździ na rowerze. Założeniem jest objechanie Polski w 12 etapach dwu lub czterodniowych. I etap wystartował 20 kwietnia 2013 roku z Krakowa i skończył się 21 kwietnia w Rzeszowie. Koleiny, II etap odbędzie się już w najbliższy weekend. W sobotę 18 maja o godzinie 8 rano ruszymy z rzeszowskiego rynku w kierunku Sandomierza. Zakończymy go w niedzielę gdy dojedziemy do Lublina. W etapie tym uczestniczyć będą 4 osoby głuchoniewidome na tandemach wraz z tłumaczami przewodnikami oraz kilka osób towarzyszących.

Całe przedsięwzięcie zajmie nam 6 miesięcy. Ostatni etap odbędzie się 12 października 2013 roku, kiedy pokonamy odcinek z Częstochowy do Krakowa. Finalnym wydarzeniem kończącym objazd Polski, będzie impreza podsumowującą w dniu 26.10.2013. Na uroczystość zostaną zaproszeni wszyscy uczestnicy projektu, patroni, media, sponsorzy. Podczas trwania projektu na każdym wyjeździe będzie możliwość zapoznania się z formami komunikacji, którymi posługują się osoby głuchoniewidome: z językiem migowym i alfabetem Lorma. Więcej informacji na temat tego projektu można znaleźć na stronie www.80rowerow.pl

Część II
Projekt 80 Rowerów Dookoła Europy (edycja I) Warszawa – Helsink
i

Projekt ma na celu zdobycie wszystkich europejskich stolic na rowerze. Jest również przygotowaniem do ostatniego elementu inicjatywy „Nie widząc przeszkód…”. Skierowany jest do osób, które mają doświadczenie w rowerowych podróżach, jak również do takich, które chcą spróbować swoich sił po raz pierwszy. Dlatego gwarantujemy podczas całości trwania tego etapu obecność samochodu zabezpieczającego. Wspólnie z nami trasę przemierzą osoby głuchoniewidome, które będą jechać na tandemach. Ruszamy 14 sierpnia 2013 roku z Warszawy, a naszym punktem docelowym są Helsinki. Po drodze zdobędziemy również Wilno, Rygę i Tallin. Do pokonania mamy blisko 1200 km. Planowana grupa to 30 osób. Podsumowanie I edycji tego projektu odbędzie się również 26.10.2013r. Już wtedy będziemy rozpatrywać i wybierać następny cel naszych podróży.

Część III
Tandemowe zdobywanie Ameryki Południowej

Finalną akcją w ramach projektu „Nie widząc przeszkód…” będzie w 2013 roku wyprawa tandemowa grupy 10-osobowej po Ameryce Południowej. Wśród uczestników ekspedycji będą 4 osoby głuchoniewidome mieszkające w różnych częściach Polski, 4 wspierających tłumaczy-przewodników oraz 2 logistyków strategicznych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i organizację podróży. III etap będzie liczył 14 dni. Myśląc o całym projekcie chcemy pokazać, że świat to otwarte drzwi dla każdego, kto ma ochotę dowiedzieć się, co się za nimi kryje. Dlatego zapraszamy do udziału w poszczególnych częściach projektu wszystkie zainteresowane osoby.