Znaleźć swoją tożsamość - Luksusowy czas na przemyślenia - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 4 Sierpień 2020    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Dominika, Jan, Protazy
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W ramach programu readaptacji skazanych pt. Cel-Ebryta polegającym na organizowaniu spotkań z ciekawymi ludźmi, Zakład Karny w Rzeszowie zorganizował spotkanie osadzonych z Wandą Półtawską - doktor nauk medycznych oraz specjalistą w dziedzinie psychiatrii, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, harcerką, działaczką pro-life; Podczas II wojny światowej więzioną w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück; Bliską przyjaciółką Jana Pawła II, obecną przy jego śmierci.

Pani Wanda opowiadała o swoim pobycie w hitlerowskim lagrze Ravensbrück, o wartościach, o próbach zrozumienia ludzi wyrządzającym krzywdę innym. Mówiła o swojej walce w czasie II wojny światowej, uwięzieniu i o tym, jaką siłę czerpała z wiary i z przyjaźni z Karolem Wojtyłą. Wanda Półtawska powiedziała o sobie: "Byłam więźniarką, spędziłam cztery lata bez dnia samotności". Cztery lata w obozie, gdzie jako jedna z pierwszych została doświadczalnie zoperowana przez hitlerowskich lekarzy.
Skazanych zachęcała do odnalezienia własnej tożsamości, do poprawy i do dążenia do tego by rozum panował nad emocjami. Zachęcała do tego, aby być odpowiedzialnym za swoje ojcostwo. Odnosiła się do uniwersalnego systemu wartości: "stajesz się taki, jak twoje czyny". Nie brakowało również trudnych pytań i przykładów. Mówiła o złocie, które rzucone w błoto nadal nie przestaje być złotem. Dała nadzieję odsadzonym na to, że mogą być jeszcze dobrymi ludźmi. Zostawiła konkretną receptę: "czyń dobro wokół siebie. Oceniaj własne myśli i swoje postępki. Możesz być dobry". Pobyt w więzieniu nazwała "rekolekcjami w zamknięciu” mówiąc: "macie luksusowy czas na przemyślenia".

Dzień 12 listopada 2013 r. pozostanie w pamięci wielu osadzonym, dla których spotkanie z panią Wandą – jak sami mówią – było możliwością zatrzymania się w biegu życia i zastanowieniu się nad przewartościowaniem swojego dotychczasowego postępowania.
Wanda Półtawska po wyjściu z obozu wybrała studia medyczne. Została lekarzem - psychiatrią. Dziś ma 92 lata i nadal aktywnie uczy i przyjmuje w przychodni. Ponad 65 lat temu poznała młodego księdza Karola Wojtyłę. Przyjaźniła się z nim do końca życia, także, gdy był papieżem. I wiedziała, że spotkała świętego człowieka…

Tekst i foto: por. Maciej Słysz
źródło: http://www.sw.gov.pl/

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone