Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Czasami wielu z nas podróżuje komunikacją miejską. To dość ciekawe doświadczenie, bowiem można spotkać wielu bardzo miłych i ciekawych ludzi. Można z nimi pogadać, pośmiać się. Przypomina mi się jedna taka sytuacja, która miała miejsce na początku września. Starsza pani na przystanku pod biblioteką młodzieżową skomentowała kieszenie mojego płaszcza. Są to duże i dość głębokie kieszenie, mieszczące wiele rzeczy na raz. Czapka, parasolka, książka, jakieś drobiazgi. „Strasznie przypominają one kieszenie złodzieja” - powiedziała mi. Pośmiałam się ze stanu mych kieszeni i w radosnym humorze czekałam na autobus.

            Pomimo, że nie zawsze spotykamy takich ludzi, my powinniśmy się uśmiechać i dzielić się swoją radością. To naprawdę działa. Wieczne smutanie kojarzy mi się z koniecznością istnienia, jakąś wielką karą. Jest ciężko, ciężko, zaraz wpadnę do wody z tej ciężkości.

            A przecież to nieuprzejme wpadać do wody i iść w takim stanie na obiad do domu.

              Jeżdżąc autobusem młodzi ludzie muszą także pamiętać o ustępowaniu miejsca. Co już powoduje uśmiech na twarzach współtowarzyszy krótkich lub długich tras. Czasami trzeba wstać, miłym słowem i uśmiechem wskazać miejsce. Bo ja bardzo przestraszyłabym się młodzieży, która patrzy na mnie prawie jak na zmorę swego życia. Prawdopodobnie stałabym dalej, trzymając się poręczy.

            Jednak młodzi i światowi mówią: przecież w innych krajach, na przykład w Hiszpanii, nie trzeba ustępować? Czemu my musimy? Właśnie, w tym miejscu kłania się znajomość kultury. Kiedy uprawiamy żywą turystykę, musimy pamiętać, aby poznać zwyczaje tamtejszego społeczeństwa. Dzięki takiej znajomości, na przykład, pewien pan nie nabluzga na ciebie, gdy ustąpisz mu miejsca w metrze. W ich społecznej moralności nie ma czegoś takiego, jak ustępowanie. Dla nich to najzwyklejsza obraza.  Przecież ten pan wcale nie czuje się stary. Jest młody duchem!

            Pamiętajmy o miejscu, w którym żyjemy, witajmy innych i cieszmy się magią poranka (bo przecież trzeba rano wyjeżdżać do swych obowiązków), odradzającego się w promieniach jasnego, jesiennego słońca.

Angelika Dłubak