Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zastanów się, czy kiedyś odczuwałeś wewnętrzną potrzebę pomocy drugiej osobie. Nie chodzi mi tutaj o naglący imperatyw wewnętrzny, który kotłuje się w Tobie, lecz o zwykłą ludzką chęć pomocy. Założę się, że odczuwałeś taką potrzebę nieraz. Jednak czy starałeś się przełożyć chęci na czyny? Jeśli nie, to nie zastanawiaj się dwa razy. Choć nie mogę napisać, że taka okazja się już nie powtórzy (Ba! Oby powtarzała się jak najczęściej!) to jak najprędzej powinieneś przemyśleć kwestię krwiodawstwa właśnie teraz. Po co zwlekać, kiedy na szali przeznaczenia waży się ludzkie życie- jedyny bezcenny i niepowtarzalny dar.
Przyjrzymy się tematowi oddawania krwi nieco bliżej. Jeżeli jesteś w grupie wiekowej od 18 do 65 lat jesteś idealnym kandydatem do pomocy. Pewnie większość z was przeżyje miłe rozczarowanie wraz z wiadomością, że sam wręcz zatrważająco nazywany "zabieg" trwa jedynie 5-8 minut. Jest to okres czasu do którego nie wliczamy czystych formalności takich jak: wypełnienie niezbędnej ankiety, rejestracja oraz wywiad lekarski. Co tyczy się ilości pobranej krwi- naprawdę nie mamy się czego obawiać. Nie będą to nieprzebrane hektolitry naszej płynnej tkanki łącznej. W przybliżeniu pobiera się ok. 2 niepełne szklanki krwi, czyli 450 ml. Co do uczucia bólu jest to już subiektywna sprawa, jednak nie powinniśmy się zbytnio opierać dwóm delikatnym, ledwo wyczuwalnym wkłuciom w obliczu tak szczytnego celu. Pamiętajmy, aby przed zabiegiem zachować trzeźwość z minimalnym wyprzedzeniem 12 godzin. Tuż po zabiegu możemy czuć się senni, dlatego zalecany jest krótki "relaks" po zabiegu, aby organizm mógł wrócić do właściwego sobie stanu użyteczności. Nie jest również zalecane prowadzenie samochodu i intensywny wysiłek tuż po pobraniu krwi.
Jeżeli posiadasz grupę krwi zero mającą ujemne Rh, tym bardziej nie zwlekaj! To właśnie Ty jesteś szczęściarzem, który posiada unikalną i deficytową grupę krwi. W nagłych przypadkach to właśnie ona jest na tyle uniwersalna, że może być przetaczana każdemu bez wystąpienia ryzyka odrzutu przez biorcę.
Jeżeli już się zdecydowałeś lub nadal się wahasz więcej informacji możesz zasięgnąć na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa 35-310 Rzeszów ul. Wierzbowa 14
Nie czekaj i pomóż już teraz! Może kiedyś to Ty znajdziesz się po drugiej stronie. Co krąży, zawsze wraca...

Gabriela Lew