Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przed tysiącami maturzystów z całej Polski kolejne ważne wyzwanie – wybór przyszłej uczelni i wymarzonego kierunku studiów. Warto, by decyzja w tej sprawie została podjęta w sposób przemyślany.

Mamy już w Polsce pierwsze Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące – napisała na swoim blogu profesor  Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego: ­– "Tabliczka z tą nazwą powinna być dla każdego maturzysty wyraźnym sygnałem ­ ­­–  jesteś najlepszy, studiuj u nas, bo tu możesz pracować z najlepszymi wykładowcami z Polski i świata. Najwięcej najlepszych naukowców z dziedziny chemii przyszli studenci spotkają więc w Uniwersytecie Warszawskim i Politechnice Warszawskiej, z fizyki –  w Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Górniczo-Hutniczej (choć UW również ma bardzo wielu wybitnych fizyków). Z kolei najwybitniejszych naukowców w naukach medycznych studenci medycyny spotkają w Uniwersytecie Jagiellońskim, studenci farmacji ­– w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, zdrowia publicznego – w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku."

W pierwszej edycji konkursu na Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące prestiżowy status KNOW został przyznany sześciu jednostkom w dziedzinie nauk ścisłych, nauk medycznych i farmaceutycznych oraz nauk o zdrowiu. Zwycięzcy w ciągu najbliższych pięciu lat otrzymają nawet 50 mln zł dodatkowego finansowania – do 10 mln zł rocznie, m.in. na wzmocnienie potencjału naukowego i badawczego, rozwój kadry naukowej, kreowanie atrakcyjnych warunków pracy badawczej, budowanie silnej i rozpoznawalnej marki, a także na wyższe wynagrodzenia naukowców czy zatrudnienie w Polsce zagranicznych uczonych. Najlepsze ośrodki naukowe w kolejnych dziedzinach zostaną wyłonione w II edycji konkursu.

Warto zatem przy wyborze studiów rozważyć, która uczelnia zapewni optymalne warunki dalszego rozwoju, a także odpowiedzieć sobie na pytania, czy na wymarzonych kierunkach pracują wybitni naukowcy i jak absolwenci tych kierunków radzą sobie na rynku pracy.
źródło: http://www.nauka.gov.pl