Czym jest przyjaźń? - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 11 Kwiecień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Filip, Leon, Marek

Bardzo często spotykamy się ze stwierdzeniem, że przyjaźń jest darem. I to jest prawda, ponieważ przyjaźni nie można kupić, czy też wymusić. Marion Stroud napisał, że „prawdziwa przyjaźń nie powstaje tak po prostu: musi być budowana, a materiał, jakiego użyjemy do tworzenia przyjaźni, zadecyduje o jej jakości”. Przyjaźń pochodzi od łacińskiego słowa „amicitia” i oznacza nastawienie wewnętrzne, które sprawia, że z radościom czynimy dobro drugiej osobie. Nie może pozostać nieodwzajemniona. Ma ona przede wszystkim charakter dobrowolny. Sprawdzianem jej jest wzajemność, bezinteresowność i życzliwość. Podstawą przyjaźni jest bardzo często koleżeństwo, które jest wynikiem wspólnego przebywania. Dzielenie pasji, zainteresowań bardzo często staje się początkiem przyjaźni. Dwie czy więcej osób odkrywają w sobie podobną intuicję, podobną wrażliwość na otaczający świat, wyznają te same wartości [1]. Trzeba jednak pamiętać, trwała przyjaźń zależy przede wszystkim od naszej otwartości. Często boimy się powiedzieć, jacy naprawdę jesteśmy. Boimy się, że druga osoba nas nie zaakceptuje, jeśli dowie się, jacy jesteśmy. Odkrywając przed przyjacielem swoje wnętrze sami decydujemy, jakie informacje powiemy a jakie nie. W momencie, gdy przekonamy się, że przyjaciel nas zaakceptował zaczniemy siebie lepiej poznawać i akceptować. George Eliot napisał „Jakie to wspaniałe – czuć się bezpiecznie z osobą, przy której nie ważysz myśli ani nie mierzysz słów ale wylewasz je dokładnie takie, jakie są, nie oddzielając ziarna od chwastów, wiedząc, że przyjazna ręka przesortuje je i zatrzyma tylko co wartościowe…”.

Jan Paweł II podkreślał, wielokrotnie, że przyjaźń jest najdoskonalszym przejawem miłości. Istota przyjaźni polega na zbliżeniu się i zjednoczeniu istot rozumnych. Jest to wzajemna miłość życzliwości pomiędzy dwiema lub wieloma osobami, dzięki której każda uznaje i pragnie dobra drugiej. Papież w swoim nauczaniu nieustannie podkreślał, że istota przyjaźni jako najdoskonalszego przejawu miłości polega na wzajemnej życzliwości, opartej na pełnym współdziałaniu. Życzliwość jak uczył Papież Polak jest miłością umysłową polegającą na woli, tak by osobie ukochanej czynić to, co jest dla niej dobre, co ją doskonali. Zatem jest miłością bezinteresowną, którą kochamy kogoś ze względu na niego samego. Należy jednak podkreślić, że sama życzliwość nie jest wystarczającym powodem do zaistnienia przyjaźni. Wymaga ona jeszcze wzajemności, gdzie przyjaciel jest przyjacielem przyjaciela. Tego rodzaju życzliwość buduje wzajemna łączność [2].

 Przypis

  1. P. Góralczyk. Przyjaźń. W: Jan Paweł II. Encyklopedia nauczania moralnego. Red. J. Nagórny, K. Jeżyna. Radom 2005, s. 438-439.
  2. P. Góralczyk. Przyjaźń. W: Jan Paweł II. Encyklopedia nauczania moralnego. Red. J. Nagórny, K. Jeżyna. Radom 2005, s. 439.

Foto http://www.shc.hu

Tekst: Ewelina Bal, absolwentka teologii oraz Studiów Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL, doktorantka KUL.

 

reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone