Jak się przygotować do małżeństwa? - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 11 Sierpień 2020    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Akt zawarcia małżeństwa powinien być starannie przygotowany za względu na jego doniosłość w życiu indywidualnym człowieka i społeczeństwa. W Polsce przygotowanie do małżeństwa obejmuje trzy etapy:

Przygotowanie dalsze. Odbywa się ono w ramach wychowania rodzinnego i katechizacji młodzieży w szkole.

Przygotowanie bliższe. Czyli katecheza przedmałżeńska młodzieży po ukończeniu 17 roku życia. Na tym etapie należy ukazać młodzieży, że małżeństwo i rodzina jest wyborem stanu życia. Należy również dopomóc jej w podjęciu dojrzałej decyzji, w oparciu o wiedzę chrześcijańską. W parafiach powinno się prowadzić systematyczne, roczne przygotowania do podjęcia chrześcijańskiego życia w małżeństwie i rodzinie.

Przygotowanie bezpośrednie. W jego zakres wchodzi katechizacja przedślubna. Kandydaci do małżeństwa powinni obowiązkowo zgłosić się do kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed ślubem w celu rozważnego i spokojnego podjęcia bezpośredniego przygotowania do ślubu, ewentualnie uzupełnienia katechizacji przedmałżeńskiej i załatwienia formalności przedślubnych. Zadaniem duszpasterza jest zwrócenie uwagi na poziom życia religijnego i modlitewnego narzeczonych oraz zapytać, czy maja świadectwo o odbytej katechizacji. W wypadkach koniecznych, może się odbyć katechizacja skrócona, jeśli wcześniej zabrakło jej w pełnym wymiarze.

Wykorzystano: 

1. Słownik małżeństwa i rodziny. Warszawa: Wyd. Akademii Teologii Katolickiej; Łomianki, „Fundacja Pomocy Rodzinie” 1999 s. 148-149.

Fot. http://www.sxc.hu

Tekst: Ewelina Bal, absolwentka teologii oraz Studiów Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL, doktorantka KUL.


 

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone