Narzeczeństwo - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 4 Sierpień 2020    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Dominika, Jan, Protazy
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Narzeczeństwo to stan w jaki wchodzą mężczyzna i kobieta przed zawarciem małżeństwa. Posiada on status prawny i własne zwyczaje. Istotą zaręczyn jest formalne wyrażenie decyzji o chęci zawarcia małżeństwa. Łączy się to zwyczajnie z oświadczynami i ofiarowaniem narzeczonej przez narzeczonego okolicznościowego pierścionka.Zaręczyny w tradycji Kościoła sięgają pierwszych wieków ich ważność w świadomości narzeczonych zmieniała się. III Instrukcja Episkopatu Polski z 1986 roku usilnie zaleca, by zaręczyny odbywały się przynajmniej sześć miesięcy przed ślubem (nr 31). Zaręczyny mają głęboki sens duszpasterski i osobisty. Narzeczeni, którzy nawzajem sobie przyrzekają zawarcie małżeństwa, przez dłuższy czas mogą się poznać, czują się moralnie zobowiązani danym przyrzeczeniem. To zobowiązuje i mobilizuje każdego z nich do odnoszenia się do siebie z szacunkiem podyktowanym dobrem planowanego w niedalekiej przyszłości małżeństwem, bez korzystania z uprawnień, które z prawa Bożego przysługują wyłącznie małżonkom.

Cel okresu narzeczeństwa jest podwójny. Pierwszy głębsze poznanie siebie i podjęcie ostatecznej decyzji zawarcia małżeństwa. Drugi przygotowanie bezpośrednie do przyjęcia sakramentu małżeństwa i wspólnego życia. Głębsze poznanie powinno obejmować: poznanie swoich cech pozytywnych oraz negatywnych, sposobów reagowania, stanu zdrowie fizycznego i psychicznego. Szczere pokazanie dziejów swojego życia bez oszukiwania czy zatajania. Poznanie modeli własnych rodzin. Istnieje tendencja do świadomego bądź nieświadomego powielania wzorców związków swoich rodziców. Omówienie planów dotyczących wspólnej przyszłości, różnych aspektów życia takich jak mieszkania, podziału obowiązków, finansów, spraw współżycia seksualnego, spędzania wolnego czasu czy też wychowania dzieci itp.

Narzeczeństwo jest również czasem formowania się i doskonalenia miłości, która musi przez całe życie w dalszym ciągu się rozwijać. Miłość między mężczyzną a kobietą zawiera na ogół szczególnie w okresie narzeczeństwa element silnego oczarowania sobą. Temu uczuciu towarzyszy pragnienie uszczęśliwienia drugiego, obdarowania go swymi uczuciami, samym sobą. Drugim składnikiem tej miłości jest pragnienie ukochanej osoby, jej uczuć, sympatii, jej obecności, bliskości fizycznej i duchowej. Człowiek jest istotą cielesno duchową, dlatego i jego miłość przyjmuje taką formę: duchowe nastawienie musi ujawniać się w pewnych cielesnych formach, które odbiera druga osoba np. czułych, życzliwych słowach, spojrzeniu, gestu czy dotyku itp. Poprzez cielesne gesty miłość nie tylko się wyraża, ale również pogłębia.

Wykorzystano:

Słownik małżeństwa i rodziny. Warszawa: Wyd. Akademii Teologii Katolickiej; Łomianki, „Fundacja Pomocy Rodzinie” 1999.

http://www.katolicki.net/index.php/sakramenty/sakramenty-malzenstwo/sakramenty-malzenstwo-nazeczenstwo.html.

Fot. http://www.sxc.hu

Tekst: Ewelina Bal, absolwentka teologii oraz Studiów Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL, doktorantka KUL.

reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone