Orędzie na XXII Światowy Dzień Chorego - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 11 Sierpień 2020    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniu wczorajszym tj. 11 luty Kościół katolicki obchodził XXII Światowy Dzień Chorego. Temat tegorocznego Orędzia brzmi «Wiara i miłość: ’My także winniśmy oddać życie za braci’» (1 J 3, 16). Papież Franciszek przypomniał, że Kościół dostrzega w chorych i cierpiących szczególną obecność cierpiącego Chrystusa. Papież podkreślił, że we wnętrzu ludzi cierpiących jest cierpienie Jezusa, który razem z nami niesie ciężar cierpienia i wyjawia jego sens. Syn Boży, który stał się człowiekiem, nie uwolnił ludzkiego doświadczenia od choroby i cierpienia, lecz biorąc je na siebie, przemienił je i zredukował. Papież Franciszek przypomniał, że powinniśmy iść z Chrystusem, ponieważ tylko on jest drogą. I dalej mówił Papież jak Ojciec dał Syna z miłości, a Syn oddał  siebie ze względu na tę samą miłość, my również możemy miłować innych tak jak Bóg nas umiłował, oddając życie za braci. Wiara w dobrego Boga staje się dobrocią,  wiara w ukrzyżowanego Chrystusa staje się siłą miłości aż do końca, także miłości nieprzyjaciół. Dowodem autentycznej wiary w Chrystusa jest dar z siebie, szerzenie się miłości bliźniego, zwłaszcza do ludzi, którzy na to nie zasługują, tych, którzy cierpią, którzy są zepchnięci na margines.

Papież ukazał dwa wzory, które powinniśmy naśladować pierwszy to Maryja Matka Ukrzyżowanego Zbawiciela, która stoi przy naszych krzyżach i towarzyszy nam w drodze do zmartwychwstania i pełnego życia. Drugi wzór to Św. Jan, uczeń, który stał pod krzyżem z Maryją, prowadzi nas do źródeł wiary i miłości, do serca Boga, który «jest miłością» (1 J 4, 8. 16), i przypomina nam, że nie możemy kochać Boga, jeśli nie kochamy braci. I dalej mówił Papież ten, kto stoi pod krzyżem z Maryją, uczy się kochać jak Jezus. Krzyż «daje pewność wiernej miłości Boga do nas. Miłości tak wielkiej, że wchodzi w nasz grzech i go przebacza, wchodzi w nasze cierpienie i daje nam siłę, aby je znosić, wchodzi także w śmierć, aby ją zwyciężyć i nas zbawić [1].

Przypis

  1. Por. Orędzie Ojca Świętego na XXII Światowy Dzień Chorego (11 lutego 2014).

Fot http://www.sxc.hu

Tekst: Ewelina Bal, absolwentka teologii oraz Studiów Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL, doktorantka KUL.

 

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone