Powołanie do kapłaństwa - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 11 Sierpień 2020    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Każdy człowiek otrzymuje od Boga dar, jakim jest powołanie. Bóg chce powiedzieć człowiekowi, co ma robić w życiu by być szczęśliwym. Powołanie jak napisał Jan Paweł II w liście do młodych „Parati semper” jest to projekt życia zaproponowany człowiekowi przez Boga. W określonych warunkach historycznych. Jest niezasłużonym darem Boga udzielonym człowiekowi. Podstawowym zadaniem chrześcijanina jest być człowiekiem właśnie na miarę daru, jaki otrzymał[1]. Powołanie jest procesem dynamicznym, w nim to człowiek nieustannie przekracza samego sobie i podejmuje wyzwania swoich czasów.

Mówi się o powołaniu lekarza, nauczyciela, powołaniu do małżeństwa a także o powołaniu do kapłaństwa. Powołanie do kapłaństwa jest szczególnym powołaniem, ponieważ w odróżnieniu od innych powołań kapłaństwo jest powołaniem do wyłącznej przynależności Bogu. Kapłan nie należy już do siebie samego, ale należy do Boga. Kapłan jest znakiem Królestwa Bożego, ma żyć dla Boga a dopiero z Nim i przez Niego dla ludzi.

Kapłan jako szafarz i świadek Bożych tajemnic nie może poddawać się prądom czasów w jakich żyje, nie powinien ulegać różnym formom manipulacji. Jaki powinien być współczesny kapłan odpowiedz daje Jan Paweł II w Liście do kapłanów na Wielki Czwartek w 1979 roku: „zawsze potrzebny okaże się kapłan, który głęboko wierzy, który odważnie wyznaje, który żarliwie się modli który z całym przekonaniem naucza, który służy, który wdraża w swe życie program ośmiu błogosławieństw, który umie bezinteresownie miłować, który jest bliski wszystkim, a w szczególności najbardziej potrzebującym [2].

Przypis

1. A. Derdziuk. Powołanie. W: Jan Paweł II. Encyklopedia nauczania moralnego. Red. J. Nagórny, K. Jeżyna. Radom 2005 s. 10-11.

2. Jan Paweł II. List do kapłanów na Wielki Czwartek 1979 http://ekai.pl/biblioteka/dokumenty/x281/list-do-kaplanow-na-wielki-czwartek/

Fot http://www.sxc.hu

Tekst: Ewelina Bal, absolwentka teologii oraz Studiów Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL, doktorantka KUL.

 

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone