Przysięga małżeńska - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 11 Sierpień 2020    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przysięgę małżeńską składają sobie narzeczeni podczas ślubu, czyli zawierania małżeństwa. Ślubują sobie oni wówczas miłość, wierność oraz uczciwość małżeńską przez całe życie. Przysięga jest konieczna do zawarcia małżeństwa, jest ona przede wszystkim wyrazem woli zawarcia małżeństwa zgodnego z nauką Kościoła katolickiego. Aby przysięga małżeńska była ważna musi być wyrażona w odpowiedniej formie: wobec własnego proboszcza (lub duszpasterza przez niego delegowanego) oraz w obecności dwóch świadków zwykłych. Aby móc potwierdzić związek miłości małżonków z miłością Chrystusa do Kościoła powinna być ona składana podczas Mszy Świętej wraz z przyjęciem Eucharystii. Istnieją również nadzwyczajne przypadki np. niebezpieczeństwo śmierci wówczas przysięga może być złożona w obecności dwu świadków zwykłych a następnie należy to zgłosić właściwemu proboszczowi w celu zapisania. W aspekcie prawnym przysięga małżeńska jest aktem woli, przez który kobieta i mężczyzna zawierają małżeństwo, czyli wzajemnie się sobie oddają i przyjmują na całe życie. W Kodeksie Prawa Kanonicznego (kan. 1055-1056) czytamy, że podmiotem przysięgi mogą być tylko dwie osoby różnej płci a więc tylko kobiet i mężczyzna. Obowiązki małżeńskie podejmowane są przez nic w oparciu o przysięgę małżeńską i wynikają one przede wszystkim z celów i przymiotów małżonków m.in. dobro potomstwa, jedność, nierozerwalność, płodność, oraz sakramentalność małżeństwa [1].

Przypis

1. Słownik małżeństwa i rodziny. Warszawa: Wyd. Akademii Teologii Katolickiej; Łomianki, „Fundacja Pomocy Rodzinie” 1999 s. 375.

Fot. http://www.sxc.hu

Tekst: Ewelina Bal, absolwentka teologii oraz Studiów Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL, doktorantka KUL.

 

 

 

 

 

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone