Rodzina sanktuarium życia - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 11 Sierpień 2020    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rodzina oparta na małżeństwie jest prawdziwym sanktuarium życia. W Encyklice Centesimu annus Jana Pawła II czytamy „miejscem, w którym życie, dar Boga, może w sposób właściwy być przyjęte i chronione przed licznymi atakami, na które jest ono wystawione, może też rozwijać się zgodnie z wymogami prawdziwego ludzkiego wzrostu”. Natomiast w Encyklice Evangelium viatae papież Polak pisze „rozstrzygająca i niezastąpiona jest rola rodziny we wspieraniu i budowaniu kultury życia przeciwnej rozprzestrzenianiu się anty-cywilizacji destrukcyjnej, co niestety w naszej epoce stało się faktem dokonanym o bardzo szerokim zasięgu”. Rodziny chrześcijańskie na mocy otrzymanego sakramentu mają szczególną misję być świadkami i jednocześnie głosicielami Ewangelii życia. Jest to zadanie, które w społeczeństwie nabiera znaczenia prawdziwego i odważnego proroctwa. Stąd „służba Ewangelii życia polega również na tym, że rodziny, głownie przez zrzeszanie się w odpowiednich organizacjach, starały się oddziaływać na prawodawstwo i na instytucje państwowe, aby w żaden sposób nie naruszały one prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ale życie ludzkie chroniły i je umacniały.

 Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał, że „rodzina jest kolebką życia i miłości, gdzie człowiek „rodzi się” i „wzrasta” jest podstawową komórką społeczeństwa. Tę wspólnotę należy otaczać opieką zwłaszcza wtedy gdy ludzki egoizm, kampanie antyprokreacyjne, polityka totalitarna, a także nędza i ubóstwo materialne, kulturowe i moralne jak również mentalność hedonistyczna i konsumpcyjna, niszczą źródło życia, ideologie zaś i rozmaite systemy, z którymi łączą się różne formy obojętności i niechęci, atakują właściwą rodzinie funkcję wychowawczą. Dlatego bezzwłocznie należy podjąć szerokie, pogłębione systematyczne działania, wspieranie nie tylko przez kulturę, ale także środkami ekonomicznymi i ustawodawstwem, ażeby zapewnić rodzinie warunki, by zgodnie ze swoim powołaniem była pierwszym miejscem „humanizacji” osoby ludzkiej i społeczeństwa (Christifideles Laici).

Wykorzystano:

Kompendium nauki społecznej Kościoła. Papieska Rada Iustita et Pax. Kom. Red. Kazimierz Ryczan; red. nauk. Józef Kupny; przekł. z jęz. wł. Dariusz Chodynicki, Adam Dalach, Jan Nowak. Kielce 2005 s. 158.

Fot. http://www.sxc.hu

Tekst: Ewelina Bal, absolwentka teologii oraz Studiów Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL, doktorantka KUL.


 

 

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone