Rozwijajmy cywilizację miłości - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 11 Sierpień 2020    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Cywilizacja miłości jest to realizacja koncepcji życia społecznego, politycznego i ekonomicznego, który dokonuje się dzięki żywotniej inspiracji chrześcijańskiej. Po raz pierwszy określenie cywilizacja miłości użył papież Paweł VI w 1975. Według niego cywilizacja miłości jest perspektywą teologiczną i profetyczną Kościoła. Źródło ma ona w porządku nadprzyrodzonym opiera się na chrześcijańskiej nadziei. Według papieża Jana Paweł II podstawą cywilizacji miłości jest suwerenność Boga nad światem jako niewyczerpane źródło miłości. Każdy człowiek jest częścią wspólnoty. Dlatego też cywilizacja miłości ma wymiar wspólnoty. Papież podkreślił, że miłość leżąca u jej podstawa jest miłością społeczną. Cywilizacja miłości łączy się bardzo ściśle z rodziną, ponieważ przez rodzinę przepływa główny nurt cywilizacji miłości. Właśnie w rodzinie trzeba szukać jej społecznych podstaw. Cywilizacja miłości jest możliwa wtedy, gdy ma ona odniesienie do Boga. Sercem cywilizacji jest rodzina. Możemy mówić o cywilizacji miłości w rodzinie wtedy gdy człowiek zrozumie, że został stworzony na obraz i podobieństwo Boga [1].

 

Przypis

 J. Kowalski. Cywilizacja miłości. W: Jan Paweł II. Encyklopedia nauczania moralnego. Red. J. Nagórny, K. Jeżyna. Radom 2005 s. 125-126. 

Fot http://www.sxc.hu

Tekst: Ewelina Bal, absolwentka teologii oraz Studiów Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL, doktorantka KUL.

reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone