Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Co jest ważne w naszym życiu - zastanawia się każdy z nas. Najważniejszą rzeczą jest to, aby być coraz lepszym. Jak tego dokonać, jak być lepszym skoro życie jest takie ciężkie. Nie prawda - życie jest piękne tylko trzeba to dostrzec. Żeby dostrzec, że życie jest piękne trzeba przyznać się do tego, że my sami jesteśmy źli i grzeszni. Najlepszym sposobem na lepsze życie jest zrobienie tego pierwszego kroku, jakim jest spowiedź święta.

Jan Paweł II - papież wszech czasów, a niedługo Święty powiedział 6 czerwca 1979 roku w Częstochowie te słowa:
"Wy sami nie wiecie, jacy jesteście piękni wówczas, kiedy znajdujecie się w zasięgu słowa Bożego i Eucharystii. Sami nie wiecie, jacy jesteście piękni, kiedy obcujecie z bliska z Chrystusem".
Słowa te dają obraz prawdziwości spowiedzi świętej, bo tylko po spowiedzi obcujemy z Chrystusem. Jest to troska o to, aby zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu pójść i zrzucić z siebie ciężar grzechów. Okres Wielkanocy to szczególny czas na zadumę i poprawę swojej duchowości, a co za tym idzie samopoczucia i łaski, która daje nam siłę do działania. Ten rok i ten czas Świąt Wielkiej Nocy łączy się również z kanonizacją naszego papieża Rodaka. To właśnie będzie miało szczególne znaczenie, jeśli ludzie czystego serca i w postanowieniu poprawy przyjmą Komunię Św. w czasie, gdy Jan Paweł II zostanie ogłoszony Świętym.

Co jest najważniejsze w spowiedzi? Kiedy spowiedź jest ważna?
Szczerość, pokora i przyznanie się do tego, że oto ja jestem grzesznikiem i chcę się przyznać do złych zachować, które są moją słabością. To ja stając przed obliczem Chrystusa mówię o tych wszystkich grzechach. Pokornie przyjmuję pokutę, którą odmówię, a być może będzie to inny rodzaj pokuty, niż modlitwa. Ważność spowiedzi jest wtedy, kiedy wypowiemy wszystkie grzechy i przede wszystkim wyzbędziemy się przywiązania do grzechu. Nie jest to łatwe, bo grzechy popełniamy i to w znacznym stopniu te same. Chwila skupienia i chwila spojrzenia w "Oczy" Chrystusa jest tą chwilą, która uzdrawia, umacnia i daje siłę do walki ze słabościami, które mają wpływ na nasze złe postępowanie. To od nas zależy sens spowiedzi i ważność tego można powiedzieć przywileju. Czy nie jest pięknym to, że jesteśmy czyści po spowiedzi?

Rachunek sumienia, pojednanie, a na końcu rozgrzeszenie i pokuta. Dzisiaj ludzie zbytnio to spłaszczyli. Idziemy do spowiedzi to patrzymy gdzie szybciej, gdzie jest mniejsza kolejka i spowiedź świętą traktujemy, jak formalność przedświąteczną, a na dodatek tylko raz w roku. Tak się nie staniemy lepsi. W ten sposób nie dokonamy w sobie prawdziwego oczyszczenia. Spowiedź to rozmowa z Bogiem, to nie żart i to nie powinien być wstyd. Wstydem może być fakt, że jesteśmy grzeszni, ale nie możemy się wstydzić o tym mówić - zwłaszcza przed Bogiem. To nam się wydaje, że ukryjemy coś, że nie przyznamy się do grzechu. W głębi naszego serca i tak wiemy, jakimi jesteśmy i Bóg wie jakimi jesteśmy, ale to o to chodzi, żeby się pokłonić, przyznać, wzbudzić żal, postanowić się zmienić, przebaczyć bliźniemu, ... (Pomyśl)

RRz
fot. M.Jemioła