Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej potocznie zwana także Świętem Ciała i Krwi Pańskiej, a w tradycji ludowej mówi się Boże Ciało jest świętem, które ma ogromne znaczenie dla Kościoła Katolickiego. Wierni w tym dniu wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Jest to święto ruchome, ponieważ zależy to od świąt Wielkiej Nocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca w danym roku. Przypada na jedenasty dzień po Zesłaniu Ducha Świętego czyli tzw. Zielonych Świątkach. Uroczystość Bożego Ciała ustanowiona została przez papieża Urbana IV w 1264 roku.

Ale nie to jest najważniejsze, kiedy, ale jak wierni, którzy przyznają się do wiary chrześcijańskiej obchodzą to święto. Oprócz tego, że w tym dniu wierni uczestniczą we Mszy Świętej to powinni uczestniczyć w procesji do czterech ołtarzy, które tradycyjnie sami przygotowują przy swoich domostwach. Liczba ołtarzy nie jest przypadkowa – symbolizują one cztery strony świata, cztery żywioły oraz cztery Ewangelie.

W procesji, na czele której idzie kapłan niosący Najświętszy Sakrament idą wierni, a piękną tradycją w czasie tej procesji jest sypanie kwiatów, pod stopy kapłana zazwyczaj przez dziewczynki, które w danym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Kolorowość, naturalność i prawdziwość wszystkiego, co użyto przy budowie ołtarzy oraz świeżo zerwane tegoroczne kwiatki, wianki uplecione na tą okazję to wszystko sprawia, że Uroczystość Bożego Ciała jest bardzo symboliczna, ale symbolika ta wynika z wiary i obrzędowości Kościoła Katolickiego. Każdy obrzęd ma swoje przesłanie, ważne tylko jest to, żebyśmy mogli odczytywać je i wdrażać do swojego życia.

Na podsumowanie tego dnia od wielu lat organizowany jest słynny już koncert o zasięgu ogólnopolskim, który odbywa się o godz. 19 w Rzeszowie, a jego tytuł "Jednego serca jednego ducha" ma również wyrazisty przekaz i symbolikę. Strona koncertu to: http://www.jednegoserca.pl/

Polecamy przeczytać również: O koncercie

RRz