Wielki Czwartek - Święto Kapłanów - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 16 Maj 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Andrzej, Małgorzata, Wieńczysław
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dzisiaj tj. 17.04.2014 r. przypada Wielki Czwartek. Jest to święto chrześcijańskie w Wielkim Tygodniu, a dokładnie trzy dni przed Niedzielą Wielkanocną. Wieczorem rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne. We wszystkich diecezjach w Polsce rano odprawiane są szczególne Msze Święte, ponieważ uczestniczą w nich kapłani, ministranci i cała służba liturgiczna. Jest to czas, w którym odnawiane są przyrzeczenia kapłańskie oraz ministranckie.

W Katedrze w Rzeszowie uczestniczyli dzisiaj księża i wierni świeccy, którzy udzielają się, jako lektorzy, ministranci i wszyscy wierni, którym na sercu jest wiara w Boga. Mszę Świętą celebrował bp Jan Wątroba - Biskup Diecezji Rzeszowskiej. Triduum Paschalne to najważniejsze trzy dni w roku. Wspominamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Kapłaństwo to powołanie, a zarazem sakrament. Wspólna modlitwa podczas dzisiejszej Mszy Świętej ma za zadanie umacniać kapłanów w wytrwałości i posłuszeństwie Bogu i ludziom. Podczas tej uroczystej liturgii święcone są też oleje używane przy udzielaniu różnych sakramentów świętych (olej katechumenatu, chorych i Krzyżma Świętego).

Obserwacja kościoła wypełnionego kapłanami i ministrantami robi wrażenie, bo nie codzienny to widok, kiedy podczas mszy jest tylu księży. Skojarzenie, jakże oczywiste, kiedy uroczystości tej czwartkowej mszy symbolizują gromadzenie się uczniów Jezusa na Ostatniej Wieczerzy. To spotkanie na wspólnej Mszy Świętej odbywa się tylko w kościołach katedralnych. Nie ma w tym dniu w parafiach dwóch mszy. Pod koniec dnia wieczorem odprawiana jest jedna główna Msza Święta w parafiach tzw. Wieczerza Pańska. Podczas śpiewu "Chwała na wysokości Bogu" biją wszystkie dzwony, a potem milkną, by ponownie zabrzmieć dopiero podczas Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę.

Biskup Rzeszowski Jan Wątroba wspominał moment, kiedy obecni i on sam stawali się kapłanami. Zachęcał kapłanów do spojrzenia na wzór, jakim jest Chrystus. Każdy kapłan powiedział kiedyś Chrystusowi "TAK". Podkreślał ważność tego powołania. Wyraził słowa wdzięczności za dotychczasową posługę i dodawał otuchy do dalszego wypełniania obiecanej Chrystusowi przysięgi kapłańskiej. Kapłani są wysłannikami Boga na ziemi. To Bóg nas posłał, abyśmy głosili dobrą nowinę - mówił w homilii bp Jan Wątroba.

RRz

"Przeżywany czas Wielkiego Postu z każdym dniem przybliża nas do świętowania Wielkiego Czwartku, w którym wspominamy ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. W tym dniu dziękujemy Bogu za dar powołania i pokornie odnawiamy nasze kapłańskie przyrzeczenia, powierzając się Bożemu Miłosierdziu.

Tegoroczny Wielki Czwartek przeżywamy, oczekując na kanonizację bł. Jana Pawła II. Spoglądamy na Jego kapłańskie życie i służbę. Prosimy o Jego wstawiennictwo. Wsłuchujemy się także w słowa, w których wzywał nas kapłanów do świętości życia. Sam był jej wyjątkowym wzorem. W ostatnim Liście do kapłanów w 2005 r. Jan Paweł II napisał: „Z naszego odniesienia do Eucharystii wynika bardzo wymagający charakter «sakralny» naszego życia. Świętość powinna być widoczna w całym stylu bycia, ale przede wszystkim w sposobie celebrowania. Uczmy się tego w szkole świętych... Wielu z nich dało niezwykłe świadectwo szczególnej pobożności eucharystycznej, wielu poświęcało długie godziny na adorację eucharystyczną. Pozostawać przed Jezusem w Eucharystii, niejako wypełniać tą Obecnością nasze «osamotnienia», oznacza wnosić do naszej konsekracji ciepło płynące z zażyłości z Chrystusem, z której rodzi się radość i wynika sens naszego życia (por. List do kapłanów 13.03.2005)".
kard. Stanisław Dziwisz - Arcybiskup Metropolita Krakowski
źródło: http://www.diecezja.plreklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone