Celibat (cz. II) - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 11 Sierpień 2020    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W hierarchiczne kapłaństwo Kościoła łacińskiego wpisany jest od stuleci dar bezżenności dla Królestwa niebieskiego. Jan Paweł II wielokrotnie przypominał, że kapłan poprzez swój celibat staje się człowiekiem dla drugich. Celibat jest przede wszystkim znakiem wolności, która służy innym. Jest on sposób życia jest zawsze wybierany świadomie i dobrowolnie, aby służyć Bogu.

Celibat nie może być traktowany jako zwykła norma prawa albo całkowicie zewnętrzny warunek dopuszczenia do święceń [1] Celibat kapłanów nadaje czystości pewne znamiona, dzięki którym kapłani, wyrzekając się życia małżeńskiego, dla Królestwa niebieskiego (por. Mt 19, 12), przystają do Pana miłością niepodzielną, głęboko odpowiadającą Nowemu Prawu, dając świadectwo zmartwychwstania przyszłego wieku (por. Łk 20,36) i uzyskują najstosowniejszą pomoc do ustawicznego praktykowania tej doskonałej miłości, dzięki której mogą stać się w posłudze kapłańskiej wszystkim dla wszystkich [2].

Celibat ma wartość głęboko związaną z sakramentem świeceń, upodobniającym do Chrystusa, który jest dobrym Pasterzem, jest wyborem większej i niepodzielnej miłości do Chrystusa i Jego Kościoła w pełniej i radosnej gotowości serca do daru z siebie dla Chrystusa i z Chrystusem dla Królestwa Niebieskiego [3].

 Przypis

1. Por. S. Mojek. Celibat. W: Jan Paweł II. Encyklopedia nauczania moralnego.  Red. J. Nagórny, K. Jeżyna. Radom 2005 s. 92.

2. Pastorem Dabo Vobis nr 50. http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/adhortacje/pastores.html

3. Por. S. Mojek. Celibat. W: Jan Paweł II. Encyklopedia nauczania moralnego.  Red. J. Nagórny, K. Jeżyna. Radom 2005 s. 92.

Fot http://www.sxc.hu

Tekst: Ewelina Bal, absolwentka teologii oraz Studiów Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL, doktorantka KUL.


reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone