Dekalog (cz. II ) - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 11 Sierpień 2020    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dziesięć przykazań jest wyrazem podstawowej powinności człowieka względem Stwórcy i względem bliźniego. Czytając Dekalog zauważamy w jego treści poważne zobowiązane. Jest on niezmienny i obowiązuje zawsze i wszędzie – czytamy w encyklice Veritatis splendor nr 51. Żaden człowiek nie jest zwolniony z ich wypełniania. Każdy z nas jest wezwany do tego aby codziennie na nowo odkrywać Dekalog w Osobie Jesusa Chrystusa. Tylko on jest jego doskonałym wypełnieniem. Jezus przypominał apostołom: „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić”(Mt 5,17). Jesus Chrystus nie odrzucał Dekalogu, ale nadał mu właściwy sens. Nie można mówić, że jest się chrześcijaninem, gdy nie wypełnia się przykazań. Papież Jan Paweł II przypominał, że pierwsze trzy przykazania odnoszą się do Boga. Mówią o tym, że Bóg ma być na pierwszym miejscu w życiu chrześcijanina. Wówczas, gdy Bóg będzie na pierwszym miejscu w naszym życiu będziemy mogli sięgać po najpiękniejsze i najszlachetniejsze ideały. Pozostałe siedem przykazań wskazują drogę do budowania z innymi ludźmi więzi nacechowanej przede wszystkim szacunkiem, miłością, prawdą i sprawiedliwością [1].

Przypis

1. Por. T. Reroń. Dekalog. W: Jan Paweł II. Encyklopedia nauczania moralnego. Red. J. Nagórny, K. Jeżyna. Radom 2005 s. 137-138.

Fot http://www.sxc.hu

Tekst: Ewelina Bal, absolwentka teologii oraz Studiów Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL, doktorantka KUL.

 

reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone