Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Siódmego dnia miesiąca marca br. o godz. 18.00, przy Krzyżu Ofiar Komunizmu na Placu Śreniawitów w Rzeszowie, rozpoczęła się Droga Krzyżowa, która jest organizowana zawsze w pierwszy piątek Wielkiego Postu od 1993 r. Tegorocznej modlitwie przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba, bp Edward Białogłowski, kapłani, siostry zakonne i kilka tysięcy wiernych. Tegoroczne rozważania Drogi Krzyżowej przygotował ks. dr Paweł Pietrusiak – wykładowca teologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie oraz wicedyrektor Katolickiego Radia „Via”.

Od Krzyża Ofiar Komunizmu uczestnicy przeszli ulicą Szopena, aleją Lubomirskich i dalej ul. 3-go Maja. Ciekawym spostrzeżeniem może być fakt, że procesja szła ulicami Rzeszowa i mijała wiele kawiarni i barów, w którym tętniło życie rozrywkowe. Jaki to kontrast, który wywołał we mnie nastrój zadumy.

Ostatnia stacja Drogi Krzyżowej miała miejsce przy Bazylice Ojców Bernardynów, w której odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego. Biskup nasz mówił o sensie chrześcijańskiego postu. Podkreślał, że istotą wszelkich wyrzeczeń jest pomoc potrzebującym.

Wielki Post, czas zadumy, ale również radości z tego, że jest nadzieja zmartwychwstania. Nie powinniśmy się smucić i pokazywać swojego przygnębienia, bo jest powiedziane "...niechaj Twoja prawa ręka nie wie, co robi lewa...". Bóg, który widzi wszystko odda Tobie w darze miłosierdzia to, co Ci się należy. Prochem jestem i w proch się obrócę. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Materia ginie, a dusza żyje wiecznie. Dbajmy o to, co wieczne, bo to, co materialne przeminie.

RRz
Na podstawie: http://www.diecezja.rzeszow.pl
Fot. T. Nowak