Gorzkie żale przybywajcie... - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 14 Sierpień 2020    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Gorzkie żale przybywajcie - Serca nasze przenikajcie. Rozpłyńcie się, me źrenice, - Toczcie smutnych łez krynice…tymi słowami rozpoczyna się nabożeństwo pasyjne, które jest odprawiane we wszystkie niedziele Wielkiego Postu oraz w Wielki Piątek. Nabożeństwo to zwykle połączone jest z wystawieniem w mon­strancji Najświętszego Sakramentu.

Gorzkie Żale powstały w Polsce. Jego początki łączą się ściśle z z Bractwem św. Rocha działającym w XVII w. przy koś­ciele Świętego Krzyża w Warszawie. Parafią tą wówczas kierowali Księża Misjonarze (ze Zgromadzenia św. Wincentego a Paulo). W tym Kościele w I niedzielę Wielkiego Postu po raz pierwszy odśpiewano Gorzkie Żale. Nabożeństwo pasyjne zostało przygotowane przez Bractwo św. Ro­cha. Bezpośrednim wzorem było łacińskie nabożeństwo pasyjne pt. „Fasciculus myrrhae”, czyli Snopek mirry, które było wydane w 1687 roku. Łaciński tekst tego nabożeństwa był jednak dla wiernych zbyt skomplikowany więc w 1707 roku został uproszczony i zaczęto go wykonywać w języku polskim. Pierwszy wydrukowany tekst nabożeństw nosił tytuł Snopek Mirry z Ogroda Gethsemańskiego albo Żałosne Gorzkiej Męki Syna Bożego. Powstanie tego nabożeństwa poprzedzały średniowieczne misteria pasyjne z udziałem biczowników czy też dramaty liturgiczne, zbudowane w formie rozmowy dialogowej.

Nabożeństwo pasyjne rozpoczyna się pieśnią Gorzkie Żale, przybywajcie. Całe nabożeństwo podzielone jest na trzy części. Każda z trzech części nabożeństwa zawiera trzy śpie­wy o stałej strukturze tekstowej i melo­dyjnej: Hymn, następnie Lament duszy nad cierpiącym Jezusem oraz Rozmo­wę duszy z Matki Bolesny. Śpiewy poprzedza odczytanie tzw. In­tencji, czyli streszczenie i zapowiedź kolejnego etapu Męki Chrystusa Pana.

Fot. http://www.sxc.hu

Tekst: Ewelina Bal, absolwentka teologii oraz Studiów Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL, doktorantka KUL.

 

 

 

 

reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone