Jak świadomie pokierować i ukształtować swoją karierę zawodową po zakończonych studiach - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 11 Kwiecień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Filip, Leon, Marek
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Etat czy własna firma? Jeśli na obecnym etapie życia zastanawiasz się nad tym pytaniem, to przeczytaj do końca ten artykuł. Obecnie podstawowym dylematem, który stoi przed młodymi ludźmi to wybór swojej przyszłej kariery zawodowej czyli praca na etacie (ciepła posadka) czy raczej własna firma (ciężka praca, ale i większe oczekiwania). Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie na zorganizowanym szkoleniu 25 listopada 2014 r. prowadzonym przez Sebastiana Kolisza - Dyrektora Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości w Krakowie odpowiadała na pytania dlaczego założyć własną firmę, kiedy najwcześniej zacząć myśleć o własnej firmie, jak z pomocą AIP łatwo założyć własną firmę i jakie są tego korzyści.

Praca jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Ważne, by oprócz zarabiania pieniędzy, czerpać z pracy satysfakcję. Nie ma tych samych reguł, które by obowiązywały każdego. Najistotniejszym aspektem jest to, żeby sobie zadać pytanie - co jest dla nas ważniejsze. Praca na etacie i własny biznes ma swoje plusy i minusy. Etat zapewnia większy spokój i komfort psychiczny, że po wyjściu z pracy nie obchodzi nas nic. Ogromnym minusem pracy na etacie to niestety górna granica zarobków. Mamy ustalony poziom pensji, którą musimy rozplanować dla naszych potrzeb i tu jesteśmy ograniczeni finansowo. Prowadzenie własnej działalności daje większe możliwości, jeśli chodzi o aspekt finansowy - nie mamy ustalonej górnej granicy zarobkowania. Musimy jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie mamy już takiego komfortu psychicznego, bo nasz czas pracy może być nieregularny. to od naszej siły i kreatywności zależy, jak będzie prosperować nasza firma. Reasumując to każdy z nas musi wybrać pomiędzy tymi stylami życia zawodowego.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości stworzone dla młodych ludzi są tą instytucję, która pomaga we wszystkich formalnościach, jeśli chodzi o założenie własnej firmy. Dyr. Sebastian Kolisz zachęca wszystkich studentów do podejmowania pracy podczas trwania studiów, aby mieć jakiś obraz tego, czego można się spodziewać w późniejszej pracy zawodowej. Jak mówi to już po maturze trzeba o tym myśleć, ba po studiach może być za późno pomimo zdobycia dyplomu. Podczas trwania nauki można przecież wykonywać jakieś projekty, pojedyncze zlecenia za pieniądze, aby szlifować swoje umiejętności. Taka praktyka to dobry start do założenia własnej firmy.

Sebastian Kolisz zarządza obszarem AIP Polska Połudnowo-Wschodnia, na który składa się łącznie 6 inkubatorów. Jest pasjonatem przedsiębiorczości, biznesu i ideologii startupowej. Jak nam powiedział w wywiadzie -  zachęca do zakładania firmy i zapewnia o profesjonalnej obsłudze każdego studenta w stawianiu pierwszych kroków do stworzenia własnej firmy.

R. Rzońca

{youtube}YX2bt2c65Zk{/youtube}

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone