Wschodnia Szkoła Zimowa jest przedsięwzięciem naukowym, organizowanym wspólnie od 12 lat przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu. W jej ramach przez dwa tygodnie młodzi badacze nauk humanistycznych, pochodzący z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej prezentują swoje dotychczasowe osiągnięcia naukowe, a także uczestniczą w cyklu wykładów i seminariów specjalistycznych, oraz szeregu innych przedsięwzięć. Wszystko to ma na celu poznanie narracji naukowych z różnych części starego kontynentu oraz wzajemną wymianę myśli i poglądów.
Tegoroczna edycja zgromadziła blisko 40 uczestników z Białorusi, Kazachstanu, Macedonii, Polski, Rosji, Słowacji i Ukrainy. Aby znaleźć się w tym gronie należało uzyskać akceptację specjalnej komisji kwalifikacyjnej. Chętnych do udziału było prawie 100 młodych badaczy. Wśród zakwalifikowanych znalazł się (jako jedna z kilku osób z uczelni polskich) student UR Piotr Olechowski (II roku SUM na kierunku historia).
Zajęcia w ramach szkoły zainaugurowane zostały 2 marca na Uniwersytecie Warszawskim. Każdy dzień rozpoczynał się od seminarium naukowego, poprzez spotkania/warsztaty tematyczne, zaś kończył na wysłuchaniu wykładu i dyskusji. Wśród prelegentów znaleźli się wykładowcy z Czech, Litwy, Niemiec, Polski, Ukrainy i Węgier.
Zgodnie z założeniami szkoły, uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy seminaryjne, w ramach których prezentowali wyniki swoich dotychczasowych badań naukowych. P. Olechowski trafił na seminarium historyczne pod nazwą „Dzieje krajów i narodów Europy Środkowo-Wschodniej”, prowadzone przez dwóch wybitnych znawców XX wieku: prof. Zbigniewa Karpusa (Prodziekana Wydziału Politologii i Stosunków Międzynarodowych UMK w Toruniu) oraz prof. Grzegorza Hryciuka (Prorektora Uniwersytetu Wrocławskiego). Warto dodać, iż zajęcia odbywały się w czterech językach (białoruskim, polskim, rosyjskim i ukraińskim). Student UR wygłosił referat „Razem czy osobno? Polacy i Ukraińcy we Lwowie międzywojennym”. Wystąpienie wywołało gorącą dyskusję, zwłaszcza wśród obecnych na sali młodych historyków polskich i ukraińskich.
Oprócz zajęć seminaryjnych i wykładów na uczestników szkoły czekały inne przedsięwzięcia o charakterze praktycznym. Jednym z nich była debata oksfordzka, pod hasłem „Polska wygrała II wojnę światową”. Dzięki rekomendacji uczestników Piotr Olechowski znalazł się wśród czwórki studentów, jakim przypadła niezwykle trudna rola prezentacji argumentów broniących owej tezy. Po bardzo burzliwej dyskusji, wartko toczonej po polsku i rosyjsku, grupa studenta UR, choć ostatecznie przegrała w głosowaniu publiczności zaledwie dwoma głosami, to otrzymała wielkie uznanie od organizatorów za dobór i prezentację argumentów, zaś P. Olechowski został uznany za jednego z najlepszych negocjatorów na sali.
Zakończenie szkoły odbyło się na zamku w Wojnowicach w sobotę 14 marca.
Piotr Olechowski - jest absolwentem Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego (studia I stopnia na kierunku historia). Od samego początku aktywności naukowej jego zainteresowania koncentrują się na szeroko pojętych dziejach Europy Wschodniej. Podjął decyzję o zmianie miejsca studiów na Uniwersytet Rzeszowski. Obecnie przygotowuje pracę magisterską („Stosunki polsko-ukraińskie we Lwowie międzywojennym w świetle wspomnień”) pod kierunkiem prof. Joanny Pisulińskiej (termin obrony: czerwiec 2015). Aktualnie przebywa na kwerendzie badawczej we Lwowie, na mocy porozumienia między Instytutem Historii UR a Fakultetem Historycznym Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki.
fot. Zbiór Kolegium Europy Wschodniej
Ruszyły zapisy na Politechnikę Dziecięcą we wszystkich miastach, w których realizowane są filie PD. W Rzeszowie będzie to już XII semestr, w Mielcu IV, natomiast w Dębicy i Ustrzykach Dolnych III semestr zajęć.
Zapisy online na stronie internetowej Politechniki Dziecięcej rozpoczęły się 2 marca O GODZINIE 10.00 I POTRWAJĄ DO 8 MARCA DO GODZINY 23.59.59. Przez tydzień rodzice dzieci w wieku od 6 do 12 lat, będących uczniami szkół podstawowych i mieszkających na terenie województwa podkarpackiego będą mogli zgłosić je do uczestnictwa w darmowych wykładach PD.
W nowym semestrze nie zabraknie ciekawych tematów - dzieci będą programować roboty LEGO, poznają tajniki pracy detektywa, zaprojektują lotnisko, a także wyruszą w podróż po naszym Układzie Słonecznym.
W tym roku w Mielcu, Ustrzykach Dolnych i Dębicy zostaną otwarte laboratoria, w których dzieci będą mogły realizować juz praktyczne zajęcia. Laboratoria zaplanowane są dwa razy w miesiącu.
Więcej informacji na temat rejestracji oraz zajęć znajduje się na stronie https://dolina-wiedzy.pl
Zajęcia Politechniki Dziecięcej organizowane są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, a w całej historii skorzystało już z nich ok 15.000 uczestników. W tym roku grono miast powiększy się, ponieważ w październiku zostanie otwarta kolejna Filię PD w Stalowej Woli.
źródło: rzeszów.pl
Współczesne metody gromadzenia i przetwarzania danych geodezyjnych i gospodarczych
Jak zarządzać i skutecznie wykorzystywać informacje? W jaki sposób stosować nowe technologie w rozwoju biznesu lokalnego? Odpowiedzi na te pytania poznamy 17 marca 2015 r. podczas konferencji naukowej Współczesne metody gromadzenia i przetwarzania danych geodezyjnych i gospodarczych. Konferencja odbędzie się w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.
Umiejętności gromadzenia i przetwarzania danych mogą stanowić o przewadze konkurencyjnej na rynku. Dlatego w szybko zmieniających się realiach posiadanie aktualnej wiedzy o sposobach ich wykorzystania to często pierwszy krok w drodze do sukcesu. Dyskusje nad tym, jak skutecznie wprowadzać dane geodezyjne i gospodarcze przy wsparciu nowoczesnych technologii podejmą uczestnicy Konferencji zaplanowanej na wtorek tj. 17 marca w budynku Biblioteki PWSTE w Jarosławiu.
Przyszłość przetwarzania danych
W ramach Konferencji przewidziane są cztery sesje referatowe z udziałem ekspertów oraz debata. Podczas Wydarzenia poruszonych zostanie wiele tematów z zakresu wykorzystania informacji w procesach administracyjnych, a także w biznesie. Omawiane będą zmiany, jakie dokonały się w obszarze gromadzenia i przetwarzania danych geodezyjnych. Przedstawione zostaną również najnowsze narzędzia stosowane w tej dziedzinie (w tym drony i skanery 3D). Ponadto będzie mowa o praktycznych aspektach zastosowania innowacyjnych technologii.
Dyskusje ekspertów
Podobnie jak w roku ubiegłym program konferencji tworzą wystąpienia plenarne ekspertów. W roli prelegentów wystąpią m.in.: prof. zw. dr hab. inż. Józef CZAJA, Akademia Górniczo-Hutnicza, dr inż. Janusz Dąbrowski, PWSTE, doc. dr Dorota DEJNIAK, Dyrektor Instytutu Inżynierii Technicznej, Krzysztof SZUMIELEWICZ, Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka oraz Adam PALASZEWSKI, PWSTE. Poza możliwością poznania trendów w branży, udział w wydarzeniu to także okazja do nawiązania nowych kontaktów oraz wymiany doświadczeń. Konferencję zakończy dyskusja panelowa z udziałem zaproszonych gości, a w tym przedsiębiorców.
Współorganizatorami konferencji są: Instytut Inżynierii Technicznej Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, Starosta Jarosławski, Burmistrz Miasta Jarosław, Stowarzyszenie Naukowe im. Stanisław Staszica, Centrum Badania Bankowego i Informacji Sp. z o. o., Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ziemi Jarosławskiej, Fundacja Galicea oraz Geotronics Polska.