Jasne światło intensyfikuje emocje - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 20 Czerwiec 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Bogna, Florentyna, Rafał
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Niezwykle interesujące okazały się wyniki jakie uzyskali naukowcy z Uniwersytetu w Toronto. Badali oni wpływ jasnego światła na ludzkie emocje, zarówno negatywne i pozytywne. Okazało się, że pod wpływem takiego właśnie światła, wszystkie emocje ulegają znacznej intensyfikacji.

Alison Jing Xu i Aparna A. Labroo prowadzący eksperyment uzyskali dowody, że w słoneczne dni ludzie są bardziej optymistycznie nastawieni miedzy innymi na rynkach akcji, są bardziej zadowoleni oraz pomocni, natomiast ciemne, pochmurne dni mogą skutkować chorobą afektywną. Ciekawe, że odkryto też, że osoby podatne na depresję w słoneczne dni stają się jeszcze bardziej przygnębione.

Prowadzone badania polegały na określeniu przez uczestników zakresu różnorakich rzeczy, takich jak np. ostrości sosu do skrzydełek z kurczaka, poziomu agresji fikcyjnej postaci, atrakcyjności czyjejś osoby, odczucia wobec konkretnych słów oraz ocenie smaku dwóch soków. Podczas eksperymentu, poddawane mu osoby były wystawione na różne ustawienie i natężenie świateł.

Efekt był taki, że pod wpływem jasnego światła, emocje uczestników badania były zdecydowanie bardziej intensywne. W jaśniej oświetlonych pomieszczeniach ostry sos do skrzydełek z kurczaka okazywał się nie być aż tak ostry, fikcyjna postać wydawała się uczestnikom zbyt agresywna, atrakcyjność kobiety – większa, odczucia do pewnych słów były bardziej pozytywne bądź negatywne, a przy ocenie smaku dwóch soków zdecydowanie więcej wypito tego, który bardziej uczestnikom smakował.

Według prowadzącej eksperyment Alison Jing Xu, wpływ jasnego światła na emocje może wynikać z postrzegania go jako ciepło, co samo w sobie wywołuje silniejsze emocje. Przekładając odkrycie na codzienność uczeni uważają, że przykładowo w przypadku pracy w biurze, można nieznacznie zmniejszyć natężenie światła aby spowodować, że pracownicy będą podejmować bardziej racjonalne decyzje, nie oparte na emocjach.

Słońce jako naturalne źródło jasnego światła samo w sobie w trakcie letnich dni również wpływa na intensyfikację emocji. Efekt ten jak nietrudno się domyślić jest najsilniejszy w samym środku dnia, kiedy słońce znajduje się najwyżej na sferze niebieskiej.

Chciałoby się powiedzieć, że kolejny raz nauka udowadnia coś co jest powszechnie znane. Nie pozostaje chyba więc nic innego jak w słoneczny dzień jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu w świetle Słońca. Jego pozytywny wpływ jest widoczny nie tylko jak wiadomo dla organizmu ale i jak się okazuje dla psychiki i emocji.

Paweł Januła

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone