Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 



Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało ranking 10 uczelni najbardziej obleganych w tym roku przez maturzystów. WSIiZ zajęła świetne 6 miejsce w Polsce wśród najchętniej wybieranych niepublicznych szkół wyższych.

Ranking 10 uczelni publicznych i 10 niepublicznych najbardziej obleganych w tym roku przez maturzystów ministerstwo opracowało na podstawie danych z Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym POL-on.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jako jedyna z Podkarpacia znalazła się w złotej 10 najbardziej obleganych w tym roku uczelni niepublicznych, wyprzedzając m.in. Uczelnię Łazarskiego w Warszawie i Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu. Żadnej uczelni z regionu nie ma wśród 10 publicznych najchętniej wybieranych.

Zestawienie zostało opracowane na podstawie liczby zgłoszeń kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie. Do WSIiZ podania na takie studia złożyło 1012 maturzystów.

W cenie praktyczne studia dające zatrudnienie

Raport podaje też, iż maturzyści najchętniej wybierają uczelnie techniczne. - Są zorientowani na szkoły coraz bardziej praktycznie i zastanawiają się po jakich uczelniach mają perspektywy zatrudnienia – mówi Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

- W tegorocznym Rankingu Szkół Wyższych tygodnika Wprost nasza uczelnia zajęła 4. miejsce wśród niepublicznych szkół wyższych, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców i 5. lokatę wśród uczelni z tego sektora najbardziej cenionych przez pracodawców – przypomina prof. Tadeusz Pomianek, rektor WSIiZ. 

Z raportu MNiSW wynika też, że niż demograficzny nie wpłynął znacząco na nabór. Spadło zainteresowanie studiami niestacjonarnymi i wieczorowymi. Uczelnie publiczne przyjęły na I rok o 2% mniej kandydatów niż w ubiegłym roku. Na uczelniach niepublicznych nabór był mniejszy o 9,7% .

Najbardziej oblegane informatyka i prawo

Ministerstwo podało też listę najbardziej obleganych kierunków na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich. 3 rok z rzędu otwiera ją wiodący kierunek w WSIiZ - informatyka, którą w tym roku wybrało ponad 30 tys. kandydatów. – To dobry sygnał dla gospodarki. W Polsce z dużą intensywnością rozwija się przemysł kreatywny, jest spore zapotrzebowanie na informatyków, programistów, grafików komputerowych – zauważa minister Kolarska-Bobińska.

- W naszej uczelni mamy obecnie łącznie 1158 studentów informatyki. Większość ofert pracy w uczelnianym Biurze Karier dotyczy właśnie informatyków, w tym programistów i grafików komputerowych, którzy rozchwytywani są już podczas studiów – podkreśla prof. Tadeusz Pomianek.

W pierwszej 13 są też inne kierunki oferowane przez WSIiZ. Prawo zajmuje 2 miejsce, ekonomia 4, finanse i rachunkowość 7, administracja 12. – Młodzi ludzie widzą dobre perspektywy na przyszłość w sektorze biznesowym, administracji czy usługach – mówi minister.

Ranking najbardziej obleganych niepublicznych uczelni:

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie 2170

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie 1392

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie 1171

Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu 1091

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku 1019

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie 1012

Uczelnia Łazarskiego w Warszawie 1011

Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi 969

Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych 713

Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu 698Z