Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 Chcesz zwiedzić Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie nie wychodząc z domu? Wybierz się na wirtualny spacer po 3 kampusach uczelni i nowoczesnych, specjalistycznych laboratoriach!

- Spacer rozpoczynamy klikając na link http://kandydaci.wsiz.rzeszow.pl/panoramy/spacer.html. Stajemy przed wejściem głównym do siedziby uczelni w Rzeszowie. Możemy wejść do środka i zwiedzić np. dziekanat, Klub Akademicki IQ, studio Radioeter.fm lub laboratorium informatyczne. Wybierając zakładki: Kampus w Kielnarowej, Kampus w Tyczynie, Centrum Edukacji Międzynarodowej rozpoczynamy wirtualne zwiedzanie imponującej infrastruktury uczelni – zachęca Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

Po obiektach uczelni można spacerować wirtualnie niemal w każdym komputerze na świecie. Pozwala na to użyta technologia Flash. - W prezentacji wykonanej przez pracowników Katedry Reklamy, Grafiki Komputerowej i Nowych Mediów oraz studentów specjalności grafika komputerowa w mediach, wykorzystaliśmy zdjęcia sferyczne o bardzo dużej rozdzielczości (200 mega pikseli) – zdradza Łukasz Bis z Katedry Reklamy, Grafiki Komputerowej i Nowych Mediów WSIiZ – Każda panorama składa się z kilkudziesięciu ujęć, które zostały sklejone, zretuszowane i ponownie pocięte na drobne kawałki, po to, by prezentacja działała płynnie, bez zbytniego obciążenia komputera i łącza w Internecie. Praca składała się z 3 etapów: wykonania,  łączenia i retuszowania fotografii oraz oprogramowania.

Efekt jest niesamowity. Dzięki wykorzystanej technologii każdy może odwiedzić uczelnię i poczuć się jak w przestrzeni 3D. Spacerując wirtualnie po kampusie w Tyczynie, można m.in. zwiedzić gabinety: hydroterapii, fizykoterapii i kinezyterapii. Komputerową wycieczkę po kampusie w Kielnarowej najlepiej zacząć od obejrzenia panoramy całego obiektu. Można wejść do hali sportowej, SPA, gabinetu kosmetycznego i masażu, a także do stadniny koni i klimatycznej Taberny pod sosnami.

Spacer po królestwie IT

- Ważnym celem prezentacji jest pokazanie nowoczesnych i świetnie wyposażonych laboratoriów, których spora liczba mieści się w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej. Studenci WSIiZ kształcą się praktycznie w 70 specjalistycznych pracowniach. Wybierając studia należy zwrócić uwagę na odpowiednią uczelnię i kierunek. Dla przyszłych pracodawców bardzo ważne są też praktyczne umiejętności, jakie studenci zdobywają na zajęciach w laboratoriach – podkreśla Pasieczna.

Już na parterze CEM, oprócz auli i patio można zwiedzić Laboratorium mikroskopii. Prawdziwy raj zaczyna się na I piętrze. Wchodzimy do Laboratorium rzeczywistości wirtualnej i przetwarzania obrazów. Duże wrażenie robią: wirtualna jaskinia 3D, 18 stacji kompleksowo wyposażonych w nowoczesne oprogramowanie do tworzenia grafiki, a także studio motion capture do przenoszenia ruchu z aktora na postaci wirtualne oraz drukarka 3D. Jest tu też profesjonalne studio fotograficzne.

- Studenci informatyki i grafiki komputerowej uczą się tutaj obróbki i retuszu zdjęć, tworzenia modeli trójwymiarowych oraz animacji i montażu filmów. Zdobywają umiejętność dodawania efektów specjalnych, tworzenia grafiki do gier komputerowych, umiejętność programowania wirtualnych spacerów i prostych gier – wyjaśnia Łukasz Bis.

Przechodzimy do Laboratorium grafiki komputerowej i sztuki cyfrowej. Pracownia wyposażona jest w 27-calowe komputery iMac umożliwiające pracę z grafiką 2D i 3D i zajęcia z programowania dla urządzeń mobilnych Apple, a także z obróbki wideo, przygotowywania i składania materiałów filmowych z efektami specjalnymi i obiektami trójwymiarowymi. Laboratorium  wyposażone jest w najnowsze oprogramowanie do edycji zdjęć, tworzenia grafik wektorowych, składu i innych działań związanych z grafiką 2D oraz do tworzenia grafiki 3D.

Nie mniejsze wrażenie robi laboratorium zdalnej diagnostyki medycznej wyposażone m.in. w nowoczesny system teleinformatyczny do zdalnego monitorowania parametrów fizjologicznych pacjenta, Eye-tracker (urządzenie do śledzenia ruchu gałek ocznych) m.in. do diagnozowania zaburzeń mentalnych oraz syntezer częstotliwości, generatory funkcyjne, oscyloskopy i oprogramowanie wirtualnego laboratorium systemów pomiarowych (LabView). Studenci zdrowia publicznego i informatyki uczą się tu, jak zastosować systemy komputerowe i teleinformatyczne w medycynie, m.in. w analizie, wizualizacji danych medycznych i wspomaganiu podejmowania decyzji diagnostycznych i terapeutycznych.  

Wchodzimy do Laboratorium inteligentnych systemów informacyjnych dla przyszłych programistów. Studenci informatyki realizują tu badania z zakresu diagnostyki obrazowej. Laboratorium pozwala na akwizycję obrazu z kamery termowizyjnej i dermatoskopu. Profesjonalne oprogramowanie służy do analizy obrazów z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów obróbki grafiki.

Na I piętrze zwiedzamy jeszcze Laboratorium spektometrii i spektroskopii, a na II Laboratorium architektury przetwarzania równoległego i programowania równoległego.

Na III piętrze można wirtualnie zwiedzić m.in. Laboratorium finansowe, gdzie studenci finansów i rachunkowości oraz ekonomii dokonują skomplikowanych operacji finansowych przez symulowanie warunków pracy maklera, brokera, dealera walutowego i analityka finansowego. W laboratorium o charakterze dealing roomu znajdują się 24 terminale, jakich używają maklerzy i analitycy finansowi. - Profesjonalny sprzęt umożliwia łatwe i komfortowe posługiwanie się oprogramowaniem finansowym i wykresami cenowymi poszczególnych instrumentów finansowych – mówi Joanna Hady z Instytutu Badań i Analiz Finansowych WSIiZ.

Miłośnicy robotów na pewno z ciekawością zajrzą do Laboratorium automatyki i robotyki, gdzie do dyspozycji studentów jest kilkanaście nowoczesnych robotów: humanoidalnych, przemysłowych, kołowych i gąsienicowych oraz robot kroczący i sterowniki PLC. - Studenci uczą się obsługi robotów oraz pracy z wykorzystaniem najnowszych programowalnych sterowników logicznych podkreśla Jacek Jamiński, opiekun laboratorium – Jest to praktyczne przygotowanie na światowym poziomie do zawodu automatyka robotyka, inżyniera programowalnych układów cyfrowych oraz informatyka.

W Laboratorium przetwarzania dźwięku i akustyki zajęcia przygotują przyszłych programistów procesorów sygnałowych dla potrzeb akustyki i telekomunikacji.

W przypominającym zwykłą pracownię komputerową Laboratorium zaawansowanych technologii sieciowych i bezprzewodowych znajduje się nowoczesny sprzęt sieciowy lidera w tej dziedzinie - firmy CISCO. – Na zajęciach studenci zapoznają się z nowoczesnymi technologiami stosowanymi we współczesnych sieciach teleinformatycznych. Uczą się projektowania, administrowania i zarządzania sieciami komputerowymi, a także bezpieczeństwa sieciowego. Dzięki uczestnictwu w autoryzowanych szkoleniach prowadzonych w laboratorium uzyskują certyfikaty CISCO - wyjaśniadr inż. Janusz Kolbusz z Katedry Elektroniki i Telekomunikacji WSIiZ.

Z królestwa IT przenosimy się do krainy piękna, zdrowia i urody. W innym budynku dydaktycznym oglądamy Laboratorium mikrobiologii i histologii, gdzie uwagę przykuwają nowoczesne urządzenia, np. mikroskop konfokalny, używany do mikroskopowej obserwacji tkanek. - Tutaj studenci poznają budowę organizmów na poziomie komórki i tkanki – wyjaśnia dr Ryszard Palczak, dziekan Wydziału Medycznego WSIiZ.

 

W krainie zdrowia, piękna i urody

W Laboratorium chemii kosmetycznej znajduje sprzęt do uformowania i analizy chemicznej kosmetyku oraz analizy surowca kosmetycznego i wytwarzania nowego. Studenci uczą się analizy chemicznej, w tym nowoczesnej metody jądrowego rezonansu magnetycznego z użyciem spektrometru NMR. Nowoczesna edukacja z zastosowaniem urządzeń na wysokim poziomie technicznym pozwala przygotować przyszłych kosmetologów, którzy uczą się wytwarzać kosmetyki według własnych receptur. Laboratoria: hodowli komórek i tkanek oraz immunologii i alergologii są wyposażone w sprzęt niezbędny do hodowli tkanek ssaczych i urządzenia do testów immunologicznych i biochemicznych.

Na zakończenie spaceru wisienka na torcie, czyli wizyta w najbardziej miłej ze wszystkich pracowni! Z entuzjazmem wchodzimy do Laboratorium Badań nad alpakami. Zamiast sali są boksy i wybieg dla egzotycznych zwierząt, a zamiast sprzętu przeurocze i sympatyczne alpaki.

- Prowadzimy hodowlę 35 dorosłych samic i 4 samców pod kątem zooterapii i badań nad selekcją odpowiednich linii (kolorów i właściwości runa). Mamy też 2 małe samiczki niedawno urodzone. Alpaki występują w 22 kolorach podstawowych, a każdy może mieć kilka odcieni. Ich runo jest ekologiczne, nie trzeba go farbować – podkreśla Urszula Pasieczna - Nasze alpaki można oglądać w mini zoo na terenie Centrum Zooterapii WSIiZ w kampusie w Kielnarowej.

Alpaki są też wykorzystywane do alpakoterapii, która sprawdza się szczególnie u dzieci autystycznych, z problemami emocjonalnymi i zaburzeniami psychoruchowymi. Wyglądają jak żywe maskotki. Kontakt z nimi jest dla dzieci szczególnie przyjemny. WSIiZ wykorzystuje też egzotyczne zwierzęta na zajęciach ze studentami na specjalności zooterapia, dostępnej głównie dla studentów fizjoterapii, ale też  innych kierunków i osób spoza WSIiZ. Studenci nabywają wiedzę i umiejętności praktyczne w pracy: alpakoterapeuty, hipoterapeuty, felinoterapeuty i dogoterapeuty. Praca terapeuty z pacjentami przy udziale alpak, koni, kotów i psów pozwala zastosować klasyczną rehabilitację w lżejszej formie, jaką jest zooterapia.

- Spacer wirtualny obejmuje jedynie część z 70 laboratoriów. W przyszłości zechcemy też pokazać inne, bardzo ciekawe pracownie, jak choćby Laboratorium odzyskiwania i analizowania danych  i Laboratorium kryminalistyczne, w których praktyczne umiejętności zdobywają studenci bezpieczeństwa wewnętrznego – podsumowuje rzecznik WSIiZ.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg7.jpg8.JPG


AdmirorGallery 5.2.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.