Jutro "tłusty czwartek" zachęcamy do usmażenia pączków w domu - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 11 Kwiecień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Filip, Leon, Marek
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Krzysztof Poloczek właściciel piekarni „od Poloczka” zachęca wszystkich, którzy mają ochotę zmierzyć się z tłusto – czwartkowymi obrzędami, do zrobienia i usmażenia pączków w domu z rodziną. Niemalże każdemu rudzianinowi znany jest smak chleba i bułek „ od Poloczka”, które cieszy się uznaniem wielu rudzkich smakoszy. Piekarnia słynie też z tradycyjnego śląskiego kołacza i oczywiście z pączków. Pączki w piekarni Poloczek są produkowane od 25 lat w oparciu o tradycyjną, niezmienną recepturę na naturalnych składnikach. A oto rady mistrza Poloczka - Proszę wygospodarować 2 lub 3 godziny i do dzieła. Polecam przepis sprawdzony w warunkach domowych od ponad 50 lat (jedynie smalec do smażenia proponujemy zamienić na tłuszcz roślinny) – zachęca Krzysztof Poloczek.  

Składniki: 1 kg mąki, 10 dkg drożdży, 10 – 15 dkg cukru, około ½ l mleka, 7 żółtek, 1 jajko, 1 dkg soli ,10 dkg masła lub margaryny, 1 kieliszek spirytusu lub wódki, 1 – 1 ½ kg tłuszczu do smażenia najlepiej frytura lub olej (smalec w pierwotnej recepturze), 10 dkg cukru pudru do posypania, 40 dkg marmolady lub konfitur osączonych

Sposób przygotowania: Mąkę przesiać. Zarobić rozczyn z roztartych drożdży z 1 łyżką cukru, 20 dkg mąki i mlekiem. Gęstość rozczynu powinna odpowiadać gęstości dobrej śmietany. Zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Utrzeć jajo i żółtka z cukrem, dodać mąkę, wyrośnięty rozczyn,  resztę mleka, szczyptę soli, alkohol. Ciasto wyrabiać aż będzie gładkie, lśniące, będzie odstawać od reki i ukażą się na powierzchni ciasta pęcherzyki powietrza. Wlewać po trochu tłuszcz, jeszcze chwilę wyrabiać. Ciasto powinno być niezbyt gęste. Zostawić w cieple do wyrośnięcia (10 – 15 minut). Gdy ciasto zwiększy swą objętość o 100% nabierać partiami i wykładać na stolnicę posypaną mąką, bardzo lekko wywałkować na grubość 1 ½ - 2 cm. Ciasto wywałkowane podzielić na 2 części. Na jednej części zarysować koła foremką o średnicy 4 cm. Na środku kół kłaść po trochu marmolady lub innego nadzienia. Z drugiej części wykrawać tą samą foremką krążki z ciasta, nakładać na kółka z marmoladą, obcisnąć dokładnie palcami naokoło każdego krążka i foremką wykrawać pączki, układać na deseczce posypanej mąką, pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Tłuszcz do smażenia pączków roztopić w rondlu.  Sprawdzić czy tłuszcz jest odpowiednio nagrzany (wrzucić kawałek ziemniaka – tłuszcz nie przypali się): wrzucić kawałeczek ciasta, gdy ciasto szybko wypłynie i zaraz zarumieni się, można smażyć. Wyrośnięte pączki kolejno brać ostrożnie na rękę, pędzelkiem omieść z mąki, kłaść na gorący tłuszcz górną stroną na dół. Pączki powinny swobodnie pływać, gdy się zarumienią od dołu, obrócić szpikulcem do góry i i dosmażyć bez przykrycia. Usmażone paczki, starannie osączyć, układać na płaskim szerokim półmisku, oprószyć cukrem pudrem.

ŻYCZYMY SMACZNEGO

JR
reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone