Co trzeba spełnić przed rozpoczęciem budowy domu - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 11 Kwiecień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Filip, Leon, Marek
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Marzenia o budowie domu są realne do spłlnienia. Zasadniczo trzeba mieć gdzie się budować - czyli mieć działkę. Przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę trzeba sprawdzić status działki, na której zamierzamy postawić swój dom. Mówiąc krótko czy jest ona objęta planem zagospodarowania przestrzennego.

Następnym krokiem to złożenie projektu w starostwie. Jeśli nie ma kompletnego projektu to nie należy zaczynać, bo wymagane jest, aby projekt domu był całkowicie ukończony. Wszystkie dokumenty powinny być kompletne, a najważniejszą kwestią jest to, aby był wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Należy przedłożyć cztery egzemplarze projektu budowy wraz z opiniami i przepisami szczególnymi takimi, jak m.in. warunki techniczne dostawy mediów.

Należy się postarać o warunki zabudowy. Często jest tak, że wokół stoją już domy i wydawałoby się, że jest to oczywiste. Jednak w każdym przypadku takie warunki zabudowy są wymagane. Decyzję wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Są gotowe formularze do tego.

A co z drzewami, które są na działce, na której chcę się budować, czy mogę je wyciąć? Otóż nie można samemu wycinać drzew i krzewów z terenu nieruchomości. Zgodę taką powinien wydać odpowiedni organ. Wyjątkiem jest sytuacje, w której chodzi o drzewa owocowe. W takiej sytuacji nie musi być zgody władz, ale pod warunkiem, że teren nie jest wpisany do rejestru zabytków lub wiek drzew czy krzewów nie przekracza 10 lat.

Czy kierownik budowy jest potrzebny? Tak, oczywiście jest to wymóg, aby zatrudnić osobę o odpowiednich kwalifikacjach, jakim jest kierownik budowy. Ma on obowiązek prowadzić dziennik budowy od początku do jej ukończenia. Na budowie powinna znajdować się tabliczka informacyjna, informacja o bezpieczeństwie i ochronie zdrowia, a także cały teren budowy powinien być zabezpieczony (barierki, płoty, ogrodzenia). Tutaj jest ważna rzecz, otóż budowę ogrodzenia należy zgłosić w starostwie.

A co z budynkami gospodarczymi, czy trzeba mieć pozwolenie na jego postawienie? Generalnie nie jest to wymagane, jeśli budynek nie przekroczy 25 m2. Wystarczy wówczas zgłosić ten fakt odpowiednim władzom swojego starostwa. Łączna ilość takich budynków nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2.

Wiosna idzie, więc budowlany orkes się zaczął. Pamiętajmy głównie o bezpieczeństwie zwłaszcza dzieci przy pracach, aby miały opiekę dorosłych. W ogóle na teren budowy dzieciom wstęp wzbroniony.

RRz.

reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone