Niezwykły album o podkarpackiej sztuce - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 26 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Justyna, Łucja, Cyprian
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Album Sztuka Podkarpacia - literatura

Ukazał się kolejny album pod tytułem „Sztuka Podkarpacia”. To unikatowe wydawnictwo, które dokumentuje i promuje twórczość podkarpackich artystów. Jego wydawcą jest Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.

To już czwarty tom albumu, prezentujący sylwetki kolejnych 51 artystów działających na terenie naszego województwa. Pośród nich nie brakuje fotografików, grafików, malarzy, rysowników oraz rzeźbiarzy. Są także artyści – przedstawiciele sztuki współczesnej, tworzący przy zastosowaniu nowatorskich nurtów i stylów przekazu, takich jak graffiti, grafika książkowa, komiks, plakat, performance, street art., artystyczne szkło i wikliniarstwo. – Nasze wydawnictwo pokazuje utalentowanych artystów którzy żyją i pracują na Podkarpaciu, a ich twórczość to sztuka przez „duże es” – powiedział Jacek Nowak, prezes Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, pomysłodawca albumu.

Każdy z artystów jest prezentowany poprzez reprodukcje swoich trzech prac. – Pochodzą one z różnych okresów pracy. To artysta decydował o publikacji dzieł, które uważa za najlepsze lub są charakterystyczne dla stylu, który wykonuje – mówi Magdalena Rabizo-Birek, krytyk sztuki, dr Uniwersytetu Rzeszowskiego. Każdemu artyście towarzyszy nota biograficzna prezentująca osobę oraz esej omawiający jego dokonania.

Do albumu zostanie także dołączone w późniejszym czasie, wydawnictwo multimedialne w postaci płyty cd. Zawiera ona rozmowy przeprowadzone w pracowniach twórców. Wywiady zostały zrealizowane przez dziennikarzy Polskiego Radia w Rzeszowie. – Nasi reporterzy odwiedzili każdego z artystów. Rozmowy odbywały się w miejscach, gdzie powstają ich dzieła. Ta bliskość warsztatu i narzędzi a także otoczenie własnych prac, często spowodowała, że rozmowa była naturalna i ciekawa, a sam artysta łatwiej prezentował własną osobę i twórczość – powiedział Adam Głaczyński, współautor rozmów i dziennikarz Radia Rzeszów.

Album „Sztuka Podkarpacia” to pierwszy tak duży cykl wydawniczy o  współczesnej  sztuce Podkarpacia. Wcześniejsze tomy ukazywały się w 2010, 2011 oraz 2013 roku i zostały bardzo życzliwie przyjęte przez środowisko plastyczne Podkarpacia. W czterech tomach przedstawiono 204 artystów. – Inicjatywa okazała  się  bardzo potrzebna, gdyż takie wydawnictwo to rzadkość w Polsce. Dokumentuje twórczość podkarpackich artystów, a dodatkowo promuje ją wśród mieszkańców regionu, poza granicami województwa i kraju – podsumowała wydawnictwo Grażyna Niezgoda, artystka i fotograf z Przemyśla.   

Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych planuje już kolejny i ostatni, jak się okazuje tom „Sztuki Podkarpacia”. Jego piąta edycja będzie poświęcona nieżyjącym artystom, którzy pracowali i tworzyli na Podkarpaciu. Roboczy tytuł 5-tego tomu to „Byli wśród nas”.  Wydawnictwo „Sztuka Podkarpacia” można nabyć podczas najbliższych wystaw organizowanych przez Podkarpacką Zachętę, szczegóły na stronie internetowej: podkarpackazacheta.pl.

Rafał Białorucki

 

reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone