O tym się mówi w bibliotece - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 26 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Justyna, Łucja, Cyprian
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kompetencje przyszłości - jak rozwinąć nasze skrzydła

21 marca 2015 r. w WiMBP w Rzeszowie odbyła się debata ph. „Kompetencje przyszłości - jak rozwinąć nasze skrzydła?” W dyskusji wzięło udział 20 osób, przedstawicieli instytucji publicznych, edukacyjnych, organizacji pozarządowych oraz osób znanych ze swojej działalności społecznej.

Uczestnicy debaty wspólnie rozmawiali o kompetencjach ważnych dla rozwoju zarówno osobistego i zawodowego mieszkańców Rzeszowa. Zdecydowali, że w najbliższych latach najistotniejsze będzie wzmacnianie kompetencji, takich jak: wiara we własne możliwości, kreatywność oraz otwartość na zmiany. Wśród ważnych społecznie kompetencji uczestnicy debaty wskazali: współpracę, odpowiedzialność, poczucie tożsamości lokalnej oraz chęć dokonywania zmian.
Optymistyczny wymiar tej debaty jest taki, że kompetencje, które uznaliśmy za ważne, dotyczą obszaru społecznego oraz naszych postaw. Na nasze kompetencje społeczne mamy wpływ, możemy je ćwiczyć i uczyć się ich – mówi Agnieszka Krzemień – moderatorka debaty.

Debata zorganizowana przez bibliotekę była częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia „Narodowy coaching – jak rozwinąć nasze skrzydła?” realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Biblioteka w Rzeszowie otrzymała zaproszenie do udziału w tej inicjatywie jako jedna z 42 placówek
z całej Polski.

Nasza biblioteka od wielu lat współpracuje z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, przykładem jest, chociażby – Program Rozwoju Bibliotek, dzięki tej współpracy biblioteki się zmieniają i podejmują z sukcesem nowe wyzwania. Zaproszenie WiMBP w Rzeszowie do ogólnopolskiego projektu – narodowej debaty, to dostrzeżenie w nas solidnego partnera w kształtowaniu społeczeństwa informacyjnego. Jest to zarazem wyzwanie, ale i odpowiedź na zmieniającą się rolę naszej instytucji – biblioteka staje się przestrzenią już nie tylko do zdobywania wiedzy, a także daje możliwość podzielnia się nią z innymi, inicjując zarazem proces zdobywania nowych kompetencji – mówi Monika Ohar-Pawiak – z-ca dyrektora WiMBP w Rzeszowie.

Wnioski i pomysły wynikające z debaty zostaną wykorzystane podczas Kongresu Obywatelskiego - dorocznego wydarzenia organizowanego od blisko 10 lat przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Kongres angażuje do rozmów o rozwoju Polski znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu (np. Jana Englerta, Lecha Wałęsę, Joannę Szczepkowską czy Jacka Żakowskiego). Rezultaty debaty będzie można wykorzystać również lokalnie, na przykład planując działania edukacyjne skierowane do mieszkańców czy ubiegając się o finansowanie projektów.

reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone