Biblioteki i wymiany książek zapraszają - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 11 Kwiecień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Filip, Leon, Marek
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Za co kochamy: biblioteki i wymiany książki
W tych czasach, kiedy wszystko kosztuje naprawdę duże pieniądze, trudno czytać wiele książek. Nie będziemy przecież kupować i składować ich niebanalną ilość w domach lub w mieszkaniach. Każda z nich kosztuje, pomimo dużej ilości sieci tanich sklepów, typu Dedalus czy zwykłych antykwariatów przy dworcu, gdzie niekiedy niezłe perły kupisz za złotówkę.

Jednak nie wszystko stracone, bowiem z pomocą przychodzą nam miejskie biblioteki oraz wymiany książek. Obydwie to wspaniała pomoc dla moli książkowych, których ogranicza gotówka. Oraz brak miejsca na półkach.
Biblioteki są w każdych miastach, w różnych dzielnicach. Jedne mniejsze, drugie większe. W tej możesz oglądnąć książkę, przeczytać opis, a w drugiej grzebiesz w karteczkach, wyszukując interesującą cię pozycję. Ten drugi sposób nie jest taki zły, chyba że opieramy się na pięknie okładki. Wtedy możemy też skorzystać z internetowego zapisu stanu bibliotecznego. Wraz z obrazkiem.

Oczywiście mają one swoje minusy. Trochę przerażające bibliotekarki, ludzie którym nie chce dbać się o książki i niszczą je kawą, wodą. Rozdzierają kartki, a książkom jest wtedy smutno. I innym potencjalnym czytelnikom. Nie wspominając o autorach.

W bibliotekach także panuje specyficzny zapach, w końcu książek nie wymienia się jak zeszłorocznej kolekcji w sklepach. Jednak większość z nich jest estetycznie obłożona i chyba to obłożenie ratuje je od wielu nieprzyjemnych sytuacji.
Każdy może w nich założyć konto i wypożyczać lektury bez końca, pamiętając o zwrocie ich w danym terminie. To jest najbardziej ważne dla głównych miejskich bibliotek, ponieważ te niestety nie zapominają o terminie i gonią o oddanie wraz z pieniężną zapłatą za przetrzymanie. W tych mniej ważnych, lecz tak samo pięknych bibliotekach, zazwyczaj dostaje się słowną reprymendę.

Gdy jednak przedłużymy termin, to nie bójmy się słów, a raczej pomyślmy o innych ludziach, którzy także pragną wypożyczyć daną pozycje, którą przetrzymujemy w naszych pokojach.

Drugim takim ciekawym miejscem, a raczej sposobem na pozyskanie dzieł literackich, są wymiany książek. Jestem pewna, że w większych miastach są owe wymiany. Trzeba być tylko na bieżąco z informacjami gdzie i kiedy. Zasada panująca na wymianach jest jedna i bardzo prosta. Bierzemy tyle książek, ile przynieśliśmy. Nie sugerujemy się cenami, tylko wartościami literackimi. Przykładowo człowiek przynosi klasykę, powiedzmy wiersze Byrona, genialnego i lekko ironicznego poety. A wychodzi w ręku z genialnym kryminałem Christie. Lub odwrotnie. Przynosimy niezbyt genialną, współczesną literaturę erotyczną, a wychodzimy z Kafką lub Tołstojem. Nie płacimy nic, dzielimy się z ludźmi. Jest to naprawdę wspaniała forma uzyskiwania literatury. Dodatkowo czasami zdarzają się ludzie, którzy przynoszą po pięćdziesiąt książek i zostawiając je, uśmiechają się do tłumu. Ale należy pamiętać, że tłum się rzuca na świeże kąski i trzeba szybko działać. Jest to coś w stylu wielkich wyprzedaży w galeriach handlowych. Tylko o charakterze literackim.

Podsumowując. Obydwie formy literackie są niesamowicie pomocne dla współczesnego człowieka-literata. I bezwzględnie należy z nich korzystać. W każdej chwili i w każdym czasie.
Jest to naprawdę dobry sposób na relaks.

I na życie, bo w końcu, jak to mówi Umberto Eco: Kto czyta książki-żyje podwójnie.

Angelika Dłubak

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone