Nowa Polska w praktyce - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 11 Kwiecień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Filip, Leon, Marek
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak żyje się w nowej Polsce? Wygląda na to, że jest wszystko: wędliny na półkach, papier toaletowy, meble, wiertarki i karty kredytowe. Przede wszystkim w tym kraju mieszkają ludzie: mówi się, że lepsi i gorsi, tylko kto jest kim?

     
Antologia opracowana przez Mariusza Szczygła      Przeobrażenia jakie nastąpiły w Polsce po roku 1989 postawiły kraj i jego mieszkańców na nowym torze. Zaczęły się kolosalne zmiany, które niosły ze sobą nadzieję na poprawę życia. Biorąc to pod uwagę, wiele osób chce wnikliwie spojrzeć na nowe tematy. To znacząco umożliwia dostępna od 2009 roku antologia: „20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła”. Teksty zawarte w niej zostały wybrane przez reportażystę Mariusza Szczygła. Z tego względu występuje tu subiektywizm w doborze materiału, na co wskazuje również gatunek tekstów. Znajdziemy w niej aż 23 autorów reportaży, należących do „nowej fali” pokolenia. Przed zagłębieniem się w kolejne strony książki, możemy także zasmakować kunsztu reporterskiego znakomitej Hanny Krall. Jej notatki zostały umieszczone na początku dzieła, gdyż jak wiadomo – właśnie do Pani „K” - Mariusz Szczygieł ma uzasadniony sentyment.

      Na rynku znajdziemy mnóstwo reportaży, które poruszają i zwracają naszą uwagę. W przypadku tego zbioru jest podobnie, jednak opisana w nim prawda, czasami boli aż za bardzo. Z pozoru książka wydaje się dość duża, gdyż zawiera 26 tekstów. Jednak ich różnorodność tematyczna, oddanie rzeczywistości i ciągłe kontrowersje powodują, że dla samych emocji chcemy mieć właśnie ten zbiór na swojej półce w pokoju. Jego autor jest ojcem wielu książek, dziennikarzem „Gazety Wyborczej” i tworzy teksty dzięki kontaktowi z ludźmi, gdyż to jest główny element w pracy reporterskiej. W antologii „Zamiast wstępu” znajdziemy dziennik Mariusza Szczygła i jego: „pierwsza w życiu prawdziwa własna polędwica” zagości na jednej ze stron.

Reportaż to życie, a życie to reportaż. To jest pierwsza myśl, która wraca, gdy ponownie zaglądam do zbioru tekstów napisanych przez łzy, pot i nową rzeczywistość. Porządne teksty doświadczonych reportażystów, można porównać do momentu zastąpienia kasety magnetofonowej płytą oraz pamięcią USB. Z jednej strony na nowej płycie, swoje nowe życie zaczyna Janek z reportażu Wojciecha Tochmana pt. „Człowiek, który powstał z torów”. Bohater tekstu pewnego dnia obudził się na torach kolejowych z całkowicie „anulowaną” pamięcią. W jakimś stopniu, zagubionemu Janowi trzeba było tłumaczyć: jak ma zarobić pieniądze i napić się kawy z automatu. Z drugiej strony mamy kasetę  magnetofonową wyprzedzoną przez mp4, na której „Usta są zawsze gorące”. To kolejny z tekstów autorstwa Wojciecha Staszewskiego
i Mariusza Szczygła, który samym tytułem zachęca do przeczytania. Gdy już po niego sięgniemy możemy zasmakować naturalnego języka, który umożliwił opisanie gustów muzycznych Polaków. Z pewnością mogę stwierdzić, że tekst także porywa do tańca.

Dla osób, które naprawdę są zwolennikami literatury faktu, bez wątpienia można wskazać reportaż Ireny Morawskiej „Luiza wdowa idzie na Dług”, na którego podstawie powstał film. W zbiorze znajdziemy teksty z tak różnorodnych dziedzin jak: Amway i Radio Maryja, homoseksualizm, aborcja oraz wiele innych.

      Twórczość reporterska wymaga zapisywania słów stylem potocznym, prostym, zrozumiałym dla każdego czytelnika. Obserwowany wycinek ze świata w specyfice tego gatunku nie ulega modyfikacji, jest wnikliwie uszczegółowiony. Jeśli opisywana rzeczywistość jest niewyszukana w znaczeniu (bez ozdób i dodatkowych kolorów), to tak zostaje zapisana. W tym przypadku jest to jej zaletą. Mariusz Szczygieł dobierając poszczególne teksty stworzył kolaż, który posiada mnóstwo kolorów, a jednak układa się w spójną całość.

W dodatku do książki zostały dołączone ilustracje, które są bardzo współczesne, czarno-białe i z jednej strony proste, choć tak naprawdę wymagają głębszej analizy i lektury wciągających reportaży - do czego stanowczo zachęcam.

Książka „20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła", Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2009; II wydanie Wołowiec 2011.

Magdalena Wnuk

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone