Uczeń z sandomierskiego Gimnazjum Nr 1 w Centrum Kosmicznym NASA - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 5 Grudzień 2020    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Krystyna, Sabina, Norbert
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

astrobot

 

Z prawdziwą satysfakcją informujemy, iż uczeń sandomierskiego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Długosza - Filip Wilk został laureatem konkursu astronomicznego dla gimnazjalistów ASTROBOT, którego nagrodą główną jest wyjazd do amerykańskiego Centrum Kosmicznego im. J. F. Kennedy'ego na Przylądku Canaveral i udział w warsztatach z robotyki w Kennedy Space Center.

  Konkurs składał się z dwóch etapów. W etapie I uczniowie mieli napisać esej – projekt kosmicznej misji badawczej. Należało opisać cele misji kosmicznej i sposób ich realizacji (praca mogła zawierać rysunki, zdjęcia, schematy). Esej Filipa zyskał uznanie jury i znalazł się wśród 30 prac finałowych z całej Polski.

  W etapie II finaliści w dniach 19-21 kwietnia br., zostali zaproszeni na warsztaty z robotyki i astronautyki do Centrum Badań Kosmicznych oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tam w pierwszym dniu uczyli się trudnej sztuki negocjacji, brali udział w dyskusji na temat roli jednostki w grupie projektowej, a także uczyli się zasad funkcjonowania i reagowania w sytuacjach konfliktowych. Następnie zostali podzieleni na 6  pięcioosobowych zespołów, których zadaniem była budowa 12 robotów. Uczniowie  pracowali nad układem mechanicznym, uczyli się programowania zarówno elementów, jak i czujników całego robota.
  Jury oceniało funkcjonalność powstałego robota w oparciu o modele, które realnie eksplorują kosmos, realizację zadań robota w przyszłej bazie marsjańskiej (do jego zadań należało m.in. przewiezienie próbki - piłeczki z określonego miejsca do bazy), umiejętność omijania tzw. przeszkód na drodze za pomocą czujnika ultrasonicznego, rozpoznawanie kolorów próbek (piłeczek), brany pod uwagę był również czas realizacji zadania konkursowego, umiejętność pracy zespołowej i współzawodnictwa z innymi drużynami.

  Zespół, do którego należał Filip pokonał konkurentów i zdobył I miejsce w konkursie. Prace uczniów oceniali:

dr inż. Tomasz Barciński

 Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Centrum Badań Kosmicznych PAN

prof. Marek Banaszkiewicz

 Centrum Badań Kosmicznych PAN

dr inż. Jerzy Grygorczuk

 Centrum Badań Kosmicznych PAN

prof. Zbigniew Kłos

 Centrum Badań Kosmicznych PAN

Krystyna Macioszek

 Astri Polska

prof. Lech Mankiewicz

 Centrum Fizyki Teoretycznej PAN

Tomasz Rybus

 Centrum Badań Kosmicznych PAN

dr inż. Karol Seweryn

 Centrum Badań Kosmicznych PAN

prof. Michał Szurek

 Uniwersytet Warszawski

dr Weronika Śliwa

 Niebo Kopernika

prof. Piotr Wolański

 Politechnika Warszawska

Mateusz Wolski

 Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów

  Organizatorami konkursu są Mars Society Polska wraz z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci.
Mars Society Polska jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w 1999 roku, oddziałem stowarzyszenia The Mars Society. Głównym celem jest promowanie idei eksploracji i badań kosmosu, a w szczególności Marsa. Organizacja skupia specjalistów z dziedziny astronautyki (takich jak Robert Zubrin, Buzz Aldrin), naukowców, filmowców (np. James Cameron), pisarzy (Kim Stanley Robinson), entuzjastów – wszystkich, którzy dzielą wizję obecności człowieka na Marsie.

  Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to stowarzyszenie naukowców, twórców, lekarzy i studentów, pracujące od 30 lat z utalentowanymi uczniami. Uczeni z wieloletnim stażem i imponującym dorobkiem uczestniczą w pracach Funduszu jako wolontariusze. Organizacja prowadzi obozy naukowe, warsztaty, indywidualne staże badawcze, spotkania, koncerty i wystawy dla zdolnej młodzieży z całej Polski. Od 1995 roku jest także krajowym organizatorem prestiżowego Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS).

 

Źródło sandomierz.pl

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone