Festiwal Wolność i Pokój już po raz drugi w Kielcach - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 19 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Konstancja, January
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego oraz Urząd Miasta Kielc już po raz drugi zapraszają na Festiwal Wolność i Pokój, który odbędzie się w Kielcach w dniach 11-19 listopada 2014 r. Świętując odzyskanie niepodległości nie możemy zapominać o tych, którzy dziś doświadczają wojen i prześladowań. Nie ma wolności bez solidarności z ofiarami zbrojnych konfliktów, uchodźcami i prześladowanymi – to główna myśl przyświecająca Stowarzyszeniu im. Jana Karskiego, organizatorowi Festiwalu Wolność i Pokój / Freedom and Peace w Kielcach. Tegoroczną edycję Festiwalu organizujemy w Roku Jana Karskiego – człowieka, który chciał zatrzymać Holocaust. Patron Stowarzyszenia pozostawił misję do wypełnienia mówiąc: "Pamiętajcie, że świat jest pełen niesprawiedliwości, a nawet zła, którym winniście się z odwagą przeciwstawiać. O sprawiedliwość, o wolność, o godność i jakość życia należy stale walczyć".

Kielce, 11–19 listopada 2014

PROGRAM

11 listopada (wtorek) Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, ul. Sienkiewicza 23

godz. 18.00 MIŁOŚĆ, WIARA, NADZIEJA. Koncert pieśni Bułata Okudżawy w wykonaniu  Anatola Borowika

godz. 20.30 GAŁĄZKA ROZMARYNU. NOCNE POLAKÓW ROZMOWY z udziałem Leszka Mazana – krakowskiego publicysty; Wojciecha Lubawskiego – autora książki Małgorzata idzie na wojnę, prezydenta Kielc; Bogdana Białka – prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego oraz artystów kieleckich: Andrzeja Cempury, Mirosława Bielińskiego i Pawła Piotrowskiego.

Anatol Borowik – bard, muzyk, poeta. Wychowanek wrocławskiego kultowego Ośrodka Teatralnego „Kalambur” i wrocławskiego Teatru „Misterium”, laureat teatralnych festiwali studenckich lat 70. i 80., miłośnik i wykonawca pieśni Bułata Okudżawy. Do tej pory z programem pieśni Okudżawy: „Miłość, Wiara, Nadzieja” dał około 600 koncertów w całej Polsce oraz w Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Rosji. Zafascynowany twórczością Jacquesa Brela, Żanny Biczewskiej, Joan Baez, Leonarda Cohena, Jurija Kukina i Jaromira Nohavicy. Obywatel świata, ale zdecydowanie człowiek Kresów i Pogranicza Wschodniego jako kulturowego tygla narodów. Wydał płytę z 21 pieśniami Bułata Okudżawy. Laureat Wszechrosyjskiego i Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Bułata Okudżawy w Moskwie w 2011 i  2013 roku.

 

12 listopada (środa) godz. 18.00 Kielecki Instytut Kultury Dialogu im. Jana Karskiego, ul. Planty 7/9 (dawna Galeria Fotografii BWA)

PROJEKCJA polskiego filmu dokumentalnego z 1935 roku pt. „SZTANDAR WOLNOŚCI” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego

„Sztandar wolności” to dokument o marszałku Józefie Piłsudskim i jego współpracownikach, w którym wykorzystano unikatowe materiały archiwalne – zdjęcia, fragmenty filmów, dokumenty, gazety, odezwy i mapy. Film, ilustrowany muzyką Jana Maklakiewicza, pokazuje, jak Polacy widzieli Marszałka w latach 30., a także jakie konwencje stosowali dokumentaliści w montażu, dźwięku i komentarzach.

16  listopada (niedziela) Kielecki Instytut Kultury Dialogu im. Jana Karskiego, ul. Planty 7/9 (dawna Galeria Fotografii BWA)

godz. 17.00 MIRIAM GUTERMAN W NASZYCH WSPOMNIENIACH

Miriam Guterman zmarła w Izraelu 19 września 2014 roku, w wieku 93 lat. Była ostatnim świadkiem przebiegu całości zajść pogromu kieleckiego, do którego doszło 4 lipca 1946 roku. 

Urodziła się w Kielcach w 1921 roku. Przez całe dzieciństwo i młodość mieszkała w kamienicy przy ulicy Plany 7. Ocalała z Holocaustu dzięki odwadze i ogromnej trosce mieszkańców podkieleckich wsi. W 1945 roku powróciła do rodzinnego domu przy ul. Planty 7. Była w nim podczas pogromu. Przeżyła, ponieważ uratował ją dozorca kamienicy, Polak. Po tym wydarzeniu postanowiła opuścić Polskę, choć – jak sama przyznawała – uczyniła to z ciężkim sercem. Ponownie przyjechała do Polski na zaproszenie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego (które odznaczyło ją medalem Femina Bona) dopiero w lipcu 2011 roku. Wzięła wtedy udział w obchodach 65. rocznicy pogromu.

godz.18.00 SPOTKANIE W DIALOGU z rabinem Stasem Wojciechowiczem (Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie)
Rabin Stas Wojciechowicz pochodzi z rodziny o polsko-żydowskich korzeniach. Na początku lat 90. wyjechał z rodzinnego Taszkientu na studia do Stanów Zjednoczonych. W 1995 roku rozpoczął studia w Hajfie. Podczas służby wojskowej wystąpił o przyjęcie na studia rabiniczne w reformowanym Hebrew Union Collage w Jerozolimie, które rozpoczął w 2001 roku. Smichę rabinacką Hebrew Union College otrzymał w roku 2006. Od 2007 roku Stas Wojciechowicz pracował jako rabin w progresywnej społeczności żydowskiej Shaarei Shalom w Sankt Petersburgu w Rosji. Od października 2010 pracuje jako reformowany rabin w Warszawie.

19  listopada 2014 r. (środa) godz. 18.00 Pallotyńskie Centrum Dialogu, Wychowania i Promocji w klasztorze na Karczówce. SPOTKANIE W DIALOGU z dominikaninem o. TOMASZEM DOSTATNIM.
 „Papież Franciszek – dlaczego jest niezrozumiany w Polsce”.

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone