Fotograficzny zielnik według Jarosława Iwaszkiewicza w Sandomierzu - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 5 Grudzień 2020    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Krystyna, Sabina, Norbert
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

20 lutego minie 120 rocznica urodzin Jarosława Iwaszkiewicza
Na tę okoliczność Muzeum Okręgowe przygotowało spotkanie,
podczas którego zostanie otwarta wystawa

Fotograficzny zielnik według Jarosława Iwaszkiewicza,

przygotowana przez Magdalenę i Marka Engliszów z Podkowy Leśnej.
Otwarciu towarzyszyć będzie aktorski występ Józefa Duriasza.

Zapraszamy do Zamku w sobotę
22 lutego 2014 roku, o godzinie 17Autorzy wystawy piszą we wstępie do pięknego wydawnictwa towarzyszącego Zielnikowi: Zielnik ten powstał z naszej fascynacji światem roślin i twórczością Jarosława Iwaszkiewicza. Mimo że opisy przyrody nie są tym, co automatycznie kojarzy się z jego pisarstwem, to wnikliwy czytelnik na pewno zauważy jego erudycję botaniczną (…) Czytając utwory Iwaszkiewicza znaleźliśmy opisy lub wzmianki dotyczące ponad stu gatunków roślin, od tych bardzo popularnych – tak jak stokrotki czy niezapominajki – po te mało znane, jak drzewo ombu czy asfodele. W dzienniku z Sandomierza, 20 czerwca 1956 roku, Iwaszkiewicz pisał: Dziewczynki przywiozły mi bukiet niezapominajek. Stoi na stole od tygodnia. I nagle wczoraj przypomniałem sobie, patrząc na te niebieskie koronki, czym były dla mnie niezapominajki w dzieciństwie, gdyśmy chodzili z Nucią czy z Augustą na "łąki" w Kalniku. Niezapominajki nie rosły w rowie, tylko w jakimś kanale czy strudze przechodzącej przez łąki. Było dla mnie w tych kwiatach coś zachwycającego, i patrząc na nie widziałem nie pianę koronki, jak dzisiaj, ale każdy niebieski kwiatuszek z osobna. Zachwycało mnie, że coś takiego jest, istnieje, że istnieje ta intensywna barwa, ten delikatny miodowy zapach, że to można rwać – że taki cud rośnie sobie tak zwyczajnie.

Jarosław Leon Iwaszkiewicz – polski pisarz (prozaik, poeta i eseista), tłumacz i librecista, współtwórca grupy poetyckiej Skamander, współpracownik „Wiadomości Literackich”, wieloletni redaktor naczelny „Twórczości”. Za swoją działalność literacką i polityczną otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in. tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego (1971)[6] i Jagiellońskiego (1979).
Muzeum życia i twórczości Jarosława Iwaszkiewicza (Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów) otwarto po śmierci pisarza w willi Stawisko w Podkowie Leśnej.(wikipedia)

 

reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone