Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Joan Churchill odbierze wyróżnienie podczas 21. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Amerykańska artystka będzie równocześnie pierwszą kobietą w historii festiwalu, która otrzyma tę nagrodę.

Tworzenie filmów dokumentalnych wymaga wielkiego poczucia pokory w używaniu różnych środków do opowiedzenia danej historii – by się jej nie sprzeniewierzyć, by jej nie wypaczyć, by nadać jej odpowiedniego emocjonalnego wyrazu. Wymaga także odpowiedzialności, zarówno w stosunku do anonimowej przyszłej widowni, która oceni prawdziwe osoby, rzeczy i wydarzenia wyłącznie na bazie filmu, jak i wobec ludzi dzielących się przed kamerą swoimi nader często intymnymi historiami. Jednym słowem, wymaga wyznawania swoistego etosu, który sprawia, że relatywnie łatwo odróżnić rzetelnego dokumentalistę od takiego, który próbuje zbić kapitał na zafałszowywaniu prawdy. Joan Churchill, amerykańska reżyserka i autorka zdjęć, twórczyni między innymi Juvenile Liaison, Soldier Girls oraz Aileen: Life & Death of a Serial Killer, posiada wszystkie te c echy, od ponad czterech dekad stanowiąc jeden z solidnych fundamentów środowiska dokumentalistów.

Filmy są dla Joan Churchill osobistymi podróżami do miejsc, do których z założenia nie miałaby normalnie dostępu – więzień, ośrodków rehabilitacyjnych, obozów szkoleniowych dla kobiet. Poznała z innej strony pracę policjantów, doświadczyła różnych aspektów szpitalnego życia, była w Iraku, zgłębiała alternatywne oblicza Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, walczyła w słusznych sprawach i pokazywała znane osobowości z ciekawych perspektyw. Nigdy nie chciała reżyserować filmów fabularnych, jej powołaniem były od zawsze dokumenty. W każdym kolejnym projekcie znajduje coś fascynującego i stara się zarażać swoją pasją młodych. Wierzy także w przyszłość kina dokumentalnego. To dla nas wielki zaszczyt, że będziemy mogli nagrodzić Joan Churchill Nagrodą Camerimage za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym, a także zaprosić naszych uczestników na warsztat Experiential Cinema oraz spotkania z tą wspaniałą artystką po seansach jej filmów.

21. Camerimage odbędzie się w Bydgoszczy w dniach od 16 do 23 listopada

Źródło: bydgoszcz.pl

fot. sxc.hu