Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Szyfr Pana Twardowskiego w Bydgoszczy

 

Zastanawiasz się jak zachęcić dziecko do poznawania Bydgoszczy? Ta propozycja z pewnością przypadnie do gustu młodym odkrywcom.

 

Odkrywanie tajemnic Bydgoszczy przez zabawę,  taki cel przyświecał realizacji „Szyfru Pana Twardowskiego”, czyli wytyczeniu trasy dla dzieci z zagadkami dotyczącymi centrum miasta. Trasa (miejsca, zagadki, ciekawostki) przygotowana przez pracowników BCI została graficznie opracowana przez bydgoskiego rysownika Andrzeja Wróblewskiego w przystępnej dla dzieci formie. Po drodze dzieci mają okazję poznać ciekawostki związane m.in. z Panem Twardowskim, Katedrą Bydgoską, Królem Kazimierzem Wielkim, herbem Bydgoszczy, Halą Targową, zamkiem bydgoskim, spichrzami, Operą Nova, czy wreszcie Wyspą Młyńską. Wykonując napotkane zadania mały odkrywca zbiera cyfry do ułożenia szyfru. Dzięki niemu na końcu trasu możliwe będzie otwarcie skrzyni, w której znajduje się pieczęć potwierdzająca przebycie trasy i złamanie szyfru.

Trasa została już przetestowana przez dzieci w wieku 8-10 lat dając im wiele radości i satysfakcji ze złamania szyfru Twardowskiego.

Uzupełnieniem zwiedzania Bydgoszczy jest możliwość udziału w konkursie. Wystarczy przesłać (na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy LINK, skan lub zdjęcie dyplomu z pieczęcią oraz zdjęcie dziecka z trasy. Nagrody wśród uczestników BCI rozlosuje we wrześniu.

Książkę (wydaną przez BCI) można kupić w Bydgoskim Centrum Informacji (róg ul. Batorego/Niedźwiedzia) – cena 5,00 zł. Książka z trasą dostępna jest również w formie elektronicznej na stronie internetowej pod adresem: LINK .

Trasę można również przejść korzystając ze smartphone’a zamiast książeczki otwierając stronę: www.kodbydgoszczy.pl/szyfr

W roku 2013 BCI planuje przygotowanie na podobnych zasadach trasy nr 2 pn. „Szyfr Rejewskiego”.

Źródło: www.bydgoszcz.pl