Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Torunianie są zadowoleni z życia w swoim mieście.  W
Diagnozie Społecznej, którą w 2013 r. przygotowali naukowcy z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, Toruń zajął wysokie, czwarte miejsce. Wyprzedził m.in. Kraków, Wrocław, Warszawę i Olsztyn.

Rankingi dotyczące jakości życia przeprowadzane są dość często. Powszechnie na świecie przyjętymi wskaźnikami badania rozwoju miast i regionów jest tzw. Lokalny Wskaźnik Rozwoju Społecznego (Local Human Development Index, LHDI), w którym wskaźnikami są dochody mieszkańców badanego terenu, dostęp do edukacji, poziom opieki zdrowotnej. Inaczej w Diagnozie Społecznej opracowanej przez naukowców z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie. Tu o miejscu w rankingu decydowały nie ekonomiczne, twarde dane, lecz opinia samych mieszkańców. Ankietowani sami oceniali swój poziom zadowolenia z mieszkania w danym mieście. Miejsce na liście zapewniała miastu największa liczba opinii "Jestem bardzo zadowolony/zadowolona" z mieszkania tutaj.

- Wysoka pozycja Torunia cieszy więc tym bardziej, że zadecydowali o niej sami mieszkańcy, którzy uznali, że gród Kopernika jest doskonałym miejscem do życiamówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Rzeczywiście. Według diagnozy torunianie czują się u siebie lepiej niż krakowiacy, katowiczanie, wrocławianie, warszawiacy, olsztynianie i gliwiczanie w swoich miastach. Przed Toruniem znalazła się Gdynia, Poznań i Gdańsk.

Z diagnozy wynika, że na zadowolenie torunian z życia w swoim mieście ma wpływ duża liczba uczelni i ich wysoki poziom, a także dostęp do bogatej oferty kulturalnej. Mamy Centrum Sztuki Współczesnej, teatry czy Planetarium. Specjaliści zwrócili np. uwagę na to, że właśnie w Toruniu odbywa się znany i ceniony Festiwal Teatralny „Kontakt”. Wszystko to składa się na miejsce, w którym łatwo mieszkańcom rozwijać swoje zainteresowania, talenty, wiedzę. W którym po prostu świetnie się żyje.

źródło i fot: http://www.torun.pl