Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wigilia na Rynku Nowomiejskim w Toruniu

Wspólne kolędowanie, spotkanie ze świętym Mikołajem i jego reniferami, życzenia, barszcz oraz pierogi z kapustą i grzybami – tak zapowiada się miejska, plenerowa wigilia. Opłatkowe spotkanie torunian odbędzie się 22 grudnia 2012 r. na Rynku Nowomiejskim.

Miejska wigilia dla potrzebujących odbędzie się już po raz czwarty. Co roku cieszy się dużą frekwencją. Przychodzą na nią nie tylko ludzie ubodzy, ale także samotni oraz ci, którzy po prostu chcą w świątecznej atmosferze złożyć życzenia innym mieszkańcom Torunia. W tym roku spotkanie odbędzie się 22 grudnia w godz.   16.00 – 19.00. Tradycyjnie już świętować będziemy przy Szopce Bożonarodzeniowej. To jedna z największych plenerowych szopek w Polsce - ma powierzchnię 180 metrów kwadratowych. Ozdabia ją zakupionych dwa lata temu 25 polichromowanych figur naturalnej wielkości.

- Tegorocznemu wigilijnemu spotkaniu prezydenta Torunia z mieszkańcami towarzyszyła będzie wyjątkowa oprawa artystyczna i wiele atrakcji dla dzieci. W magiczną atmosferę Świąt Bożego narodzenia wprowadzi torunian barwna świta Świętego Mikołaja: baśniowe elfy i dwa oswojone renifery z Laponii. Będą także konkursy z nagrodami oraz wypiek świątecznych pierników – mówi dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej Krystian Kubjaczyk. – Mamy też dobrą wiadomość dla zapracowanych osób, które nie zdążyły rzucić się jeszcze w wir przedświątecznych przygotowań. Podczas konkursów, oprócz zabawek dla dzieci, będzie także można wygrać piękne choinki ufundowane przez Lasy Państwowe.

O godz. 16.00 prezydent Torunia oraz ks. bp. Andrzej Suski złożą mieszkańcom świąteczne życzenia, podzielą się opłatkiem oraz zasiądą wraz z nimi do wigilijnego stołu. Znajdą się na nim tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grzybami, ciasta oraz barszcz.

- Wigilijny stół stanie w wielkim namiocie. Jednorazowo do posiłku zasiąść będzie mogło ok. 150 osób, ale całe spotkanie przygotowane zostanie na ok. 1,5 tysiąca osób – mówi dyrektor  Biura Toruńskiego Centrum Miasta Andrzej Szmak. – Jak co roku plenerową wigilię na Rynku Nowomiejskim zorganizowano przy wydatnej pomocy kilkunastu toruńskich sponsorów. Finansowo wsparły przedsięwzięcie „Geofizyka Toruń” sp. z o.o., „MARBUD” Grupa Budowlana S.A., , EDF Toruń S.A., „Budlex” S.A., Hipermarkety REAL Toruń, MAKRO Cash&Carry Polska S.A., Carrefour Toruń, Przedsiębiorstwo Inwestycyjne Bud-Tech Sp. z .o.o., „Brun-Pol” Kujawy Pomorze Sp. z o.o., FHU „LUX” i Konsul Honorowy Peru dr Stanisław Rakowicz. Pomoc rzeczową natomiast przekazały firmy: „Bresse-Pol” Sp. z o.o. – operator sklepów sieci handlowej POLO Market, „Nova Trading”, Fundacja „Bank Żywności” w Toruniu, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A., a także Hotel „Filmar”, który serować będzie gorące paszteciki z barszczem oraz Hotel „Heban”, który przygotuje zimne wigilijne zakąski.

Oczywiście nie zabraknie także kolęd w wykonaniu w wykonaniu „Con Anima” - Chóru Nauczycielskiego z Torunia i „Promyków Maryi” – scholi z parafii Św. Józefa w Toruniu. Z koncertem „Kolęda dookoła świata” wystąpi także grupa Polski Cukier Band.

Organizatorami wydarzenia są Biuro Toruńskiego Centrum Miasta i Toruńska Agenda Kulturalna. Zaangażowane są także inne jednostki Urzędu Miasta, m.in. Miejski Zarząd Dróg, Targi Toruńskie sp. z o.o., Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o., Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Straż Miejska, Wydział Gospodarki Komunalnej.

- Porządku podczas spotkania pilnować będą zwiększone partole Straży Miejskiej oraz policji. Organizacja ruchu wokół Rynku Nowomiejskiego na czas Wigilii zostanie zmieniona. W godz. 7.00 – 20.00 zamknięta będzie dla ruchu pierzeja zachodnia Rynku będąca przedłużeniem ulicy Prostej w związku z montażem namiotu, pod którym stanie wigilijny stół – dodaje Agnieszka Wiśniewska z Biura Toruńskiego Centrum Miasta. - Na północnej pierzei Rynku Nowomiejskiego otwarte będą stoiska Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Przy szopce kolędować będziemy nie tylko w czasie miejskiej wigilii. 23, 27, 28, 29 i 30 grudnia, a także 2, 3, 4 i 5 stycznia odbędzie się tam cykl koncertów kolędowych. Jego zwieńczeniem będzie Parada Trzech Króli, czyli barwny pochód z Rynku Staromiejskiego na Nowomiejski, gdzie w repertuarze własnym i – oczywiście – kolędowym wystąpi zespół Brathanki. Początek parady o godz. 15.00.

Serdecznie zapraszamy!

źródło: www.torun.pl