Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 Dotknij teatru
to ogólnopolski projekt przygotowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, którego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów.

To najszersza, interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru w kraju. W dniach 27 marca – 6 kwietnia widzowie z całej Polski będą mogli wziąć udział w specjalnie z tej okazji przygotowanych wydarzeniach: spektaklach, próbach otwartych, warsztatach edukacyjnych, zwiedzaniu teatrów,  spotkaniach z twórcami, wystawach, koncertach czy happeningach. Dzięki temu widzowie poznają teatr od kuchni, a artyści podzielą się swoimi osiągnięciami i doświadczeniami.

W tym roku po raz drugi teatr Baj Pomorski włączył się do ogólnopolskiego projektu towarzyszącego obchodom Międzynarodowego Dnia Teatru. W tegorocznej edycji Dotknij teatru Baj Pomorski razem z Zakładem Dramatu i Teatru Katedry Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Fundacją Traditio Europae, Stowarzyszeniem Inicjatyw Kulturalnych tARTak oraz programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Projektor – wolontariat studencki” przygotował szereg atrakcji dla widzów w każdym wieku.

Najbliższe dwa tygodnie będą czasem twórczych spotkań, kreatywnej wymiany wiedzy i wspaniałej zabawy. Przed nami:

Zajrzymy w świetlaną przeszłość Torunia. Katarzyna Kluczwajd zabierze nas w sentymentalną podróż śladami urokliwych starych kin i przypomni sylwetki twórców filmowych związanych z naszym miastem. Wspólnie sprawdzimy jakie rozrywki oferowano torunianom na przełomie XIX i XX wieku. Na poszukiwanie teatralnych przygód udamy się wraz ze Smutnym Teatrologiem. Gra miejska przygotowana przez studentów kulturoznawstwa UMK będzie świetną okazją do wiosennego spaceru po Starym Mieście i odkrycia tajemnic naszych teatrów, klubów i instytucji kultury.

Najmłodszych teatromanów zapraszamy na „Spotkanie z Dionizosem”, gdzie pod okiem dr. Rafała Toczki wykonają maski i dowiedzą się co nieco o teatrze antycznym. Do nich skierowane są także warsztaty muzyczne pod batutą maestro Krzysztofa Zaremby. Maluchy poczują rytmy pulsujące w „Baju Pomorskim”. Dla odrobinę starszych uczniów proponujemy kreatywne działania plastyczne. Geometrysowanie pod opieką BAJowej kierowniczki pracowni teatralnych Anety Tulisz-Skórzyńskiej pozwolą zmierzyć się z teatralną materią. Licealistów i studentów zapraszamy do wspólnej TRANSformy. Cykl trzech warsztatów pozwoli wspólnie uruchomić wyobraźnię, improwizować oraz doskonalić emisję głosu.Uczniom szkół średnich proponujemy także spotkanie z antykiem w ramach „Prób z Medei”. Teatrolog dr Barbara Bibik wprowadzi Was w świat teatru klasycznego.

Studentom polecamy wyprawę w świat dziecięcej wyobraźni wraz z Magdaleną Jasińską - kierownikiem literackim Teatru „Baj Pomorski”. W ramach warsztatów porozmawiamy o pedagogice teatru w pracy z dziećmi oraz przygotujemy cykl zajęć edukacyjnych, które przez dwa kolejne miesiące studenci będą realizowali w małych miejscowościach w naszym regionie.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
http://www.torun.pl