Wigilia Narodów - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 20 Czerwiec 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Bogna, Florentyna, Rafał
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wigilia Narodów

fot. Łukasz Kulczyński

9 grudnia o godz. 15.00 w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury odbędzie się Wigilia Narodów. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs Papuszy. Impreza dofinansowana z budżetu miasta.

Gorzów to miasto, w którym osiedlili się ludzie różnych narodowości, m.in. Ukraińcy, Cyganie, Tatarzy i Łemkowie oraz ci którzy swoje korzenie mają na Kresach Wschodnich. Ideą wigilijnego spotkania jest ukazanie świątecznych zwyczajów poszczególnych kultur narodowych, przygotowanie i następnie degustowanie potraw wigilijnych. Każda z grup śpiewa tradycyjne kolędy oraz zastawia stół charakterystycznymi potrawami. Wraz z upływem lat ugruntował się trwały trzon uczestników złożony z Towarzystwa Miłośników Wilna, Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Miłośników Polesia, Stowarzyszenia Kultury Dąbrowieckiej z Dąbrówki Wielkopolskiej, Związku Litwinów w Szczecinie, Związku Ukraińców w Polsce oraz Stowarzyszenia Miłośników Kultury Łemkowskiej w Gorzowie i Ługach. Są muzycznie i twórczo wspierani przez Cygański Teatr Muzyczny „Terno", zespół górali czadeckich „Wichowianki" z Brzeźnicy, bośniacki zespół „Jutrzenka" z Kruszyna koło Bolesławca oraz chór prawosławny „Sotiria". Kilkakrotnie na Wigilię przybywali również członkowie żydowskiej diaspory ze Szczecina, a także Tatarzy i Chińczycy pracujący w Gorzowie. W tym roku w ramach spotkań pokoleń dołączą do tego grona dzieci z Domu Dziecka, które wystąpią z kolędami, a smaki z przeszłości w postaci dań z renetą landsberską zaserwuje Biuro Promocji Miasta.

Wydział Kultury, źródło: www.gorzow.pl

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone