Willa Pudłowskich w Zielonej Górze - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 20 Czerwiec 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Bogna, Florentyna, Rafał
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Willa Pudłowskich

Trochę czasu upłynęło, zanim znalazło się dwóch pasjonatów, którzy postanowili kupić jedną z ładniejszych kamienic przy ulicy Bohaterów Westerplatte i tchnąć w nią drugie życie. Dzięki takim właśnie ludziom nasze miasto pięknieje – mówił prezydent Janusz Kubicki, podczas spotkania z dziennikarzami w odnowionym obiekcie. Właścicielami kamienicy są Wiesława i Piotr Pudłowscy. Zadbali o to, by w niespełna dwa lata przywrócić jej dawny blask. – Dziękuję władzom miasta z prezydentem Januszem Kubickim, miejskiej konserwator zabytków Izabeli Ciesielskiej, swojej żonie i wielu innym osobom, które wspierały cały proces rewitalizacji, dbając o szczegóły – mówił Piotr Pudłowski, wymieniając z nazwiska zaangażowanych przy pracach budowlanych i konserwatorskich. – Obiekt jest odnowiony z własnych środków. To prezent dla Zielonej Góry, której jesteśmy mieszkańcami – dodał.

Prace przy kamienicy nadzorowała miejska konserwator Izabela Ciesielska. Przed oczami ma jeszcze tą, która przed dwoma laty straszyła swoim wyglądem. Zaczęto od osuszania i wzmacniania murów, potem naprawiono dach i wymieniono całą stolarkę okienną oraz drzwiową. W końcu odtworzono zdobienia na szybach, piec kaflowy, bogate detale rzeźbiarskie, sztukaterie i wiele innych szczegółów. Trzeba było też ustalić kolor elewacji. – Bałam się, że to będzie trudny inwestor, ale okazało się inaczej. Mogę powiedzieć, że współpraca dobrze się nam układała – przyznała z zadowoleniem Ciesielska.

Widok willi, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, zapiera dech. Pomieszczenia na parterze to prawdziwe cacka. Sufity są bogato zdobione, a oświetlają je kryształowe żyrandole. Na poziomie piwnic działa już restauracja pod tajemniczą nazwą „La Tullipe Noir”. Ci, co już korzystali z jej usług mówią, że jedzenie jest wyśmienite. Willę wybudowano w 1898 roku (data z kartusza nad wejściem głównym). Mieszkał w niej Alfred Balcke, zielonogórski adwokat i radca sądowy. Po II wojnie światowej przejęło ją PKP i przeznaczyło pomieszczenia na przedszkole zakładowe i placówkę kultury pod nazwą „Dom Kolejarza”. – Rewitalizacja stała się faktem. Teraz nastał czas, by nadać jej nowe imię „Willa Pudłowskich” – mówi właściciel z zadowoleniem.

Źródło: zielona-gora.pl
reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone