Współczesna Sztuka Japonii - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 19 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Konstancja, January
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Galeria BWA  Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp.

zapraszają na wernisaż wystawy Współczesna Sztuka Japonii

 

Wystawa czynna od 10.10.2013 do 03.11.2013 r.

 

A 21 International Art Exhibition to grupa japońskich artystów skupionych w Osace (drugim po Tokio najważniejszym ośrodku kulturalnym w Japonii) i rejonie Kansai. Twórcą i kuratorem grupy jest pan Tomio Matsuda. W Japonii łączenie się artystów w grupy jest naturalną formą aktywności - w przeciwieństwie do świata artystycznego Zachodu, gdzie uwaga skupiona jest na jednostce.
Od swojego powstania w 2001 roku, grupa A 21 International Art Exhibition zyskała ogromną renomę. Artyści wystawiają w Europie, w Niemczech, Polsce, Francji czy Wielkiej Brytanii oraz w krajach Wschodu jak Chiny, Korea Pd i Japonia. Do grupy A 21 International Art Exhibition należy przeszło 100 artystów różnych mediów. Wystawa objęta jest honorowym patronatem Ambasady Japonii w Polsce

 

……Estetyka japońskich twórców ewoluuje i doskonali się wraz z kolejnymi zagranicznymi wystawami. Pozostaje ona wszelako rdzennie japońska. Artyści Kraju Kwitnącej Wiśni zdają się mówić każdym swoim dziełem prezentowanym za granicą: „Jesteśmy Japończykami”. Pokazujemy zamorskim krajom nieznaną im, unikalną estetykę wyrastającą z naszej tradycji, dla której szczególnie ważne okazały się czasy ok. roku 1450 – okres rządów szoguna Ashikagi  Yoshimasa, kiedy nastąpił wspaniały rozwój japońskiej kultury. Wówczas to ukształtowała się słynna ceremonia herbaty (Sado), powstały tradycyjne przesuwne drzwi (syouji), rozpowszechniły się tradycyjne maty (tatami), rozkwitła estetyka oraz światopogląd (wabi sabi), które stanowią istotę japońskiego sposobu postrzegania oraz opisywania świata. Proszę zwrócić uwagę na to, że estetyka konkretnych prac japońskich twórców wiąże się z kolorem jako formą życia, pięknem pędu, pięknem rozpadu etc. Mam nadzieję, że ta wystawa pozwoli zwiedzającym zapoznać się z urodą Japonii, jej klimatem oraz zaprezentuje niepowtarzalny, japoński sposób artystycznego widzenia…..

 

Członek A-21 International Art Exhibition,

Tomio Matsuda

Źródło: www.mosart.pl

reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone