Historia, edukacja, demografia i perspektywy województwa lubuskiego - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 19 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Konstancja, January
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Historia, edukacja, demografia i perspektywy stojące przed województwem lubuskim stanowiły główne tematy rozmowy wojewody Jerzego Ostroucha z ambasadorem Stanów Zjednoczonych Stephenem Mullem. Spotkanie z wojewodą było początkiem pierwszej wizyty świetnie mówiącego po polsku Stephena Mulla w województwie lubuskim. 

Wojewodzie Jerzemu Ostrouchowi w czasie spotkania towarzyszyli wicewojewoda Jan Świrepo oraz dyrektor generalna urzęduSabina Ren. Wraz z ambasadorem Stephenem Mullem delegację amerykańską uzupełniał wicekonsul Scott Rasmussen.

Historia i sąsiedztwo

Ambasador Stephen Mull żywo interesował się historią regionu i samego Gorzowa jako ziem przyłączonych do Polski w 1945 roku oraz jako obecnej jednostki podziału administracyjnego. Jego zainteresowanie wzbudził również przygraniczny charakter województwa jako sąsiada Niemiec. Wojewoda Jerzy Ostrouch i ambasador Mull rozmawiali o ruchu transgranicznym i kontaktach mieszkańców z obu brzegów Odry. Zdziwienie ambasadora wzbudził fakt braku bezpośredniego połączenia kolejowego pomiędzy Gorzowem lub Zieloną Górą a Berlinem.

Panowie wracali pamięcią do czasów funkcjonowania konsulatu w Poznaniu, kiedy Stephen Mull był pracownikiem Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie, a Jerzy Ostrouch ostatnim wojewodą gorzowskim.

Gospodarka

Wojewoda Jerzy Ostrouch zarysował wzrastający potencjał gospodarczy regionu związany w udokumentowaniem złóż bogactw naturalnych: węgla brunatnego oraz miedzi. Ambasador Mull podkreślał korzyści wynikające z niezależności energetycznej danego obszaru, co Stany Zjednoczone planują osiągnąć w najbliższych latach. Podjęty został również temat wykorzystania funduszy Unii Europejskiej w perspektywie 2014-2020. Wojewoda apelował o wsparcie amerykańskich środowisk intelektualnych i biznesowych w jak najlepszym spożytkowaniu tych środków.

Demografia i edukacja

Duże zainteresowanie ambasadora Stephena Mulla wzbudziły również kwestie demograficzne. Zgodził się on z wojewodą Jerzym Ostrouchem, iż niezawodnym katalizatorem przyrostu naturalnego każdego regionu są inwestycje w szkolnictwo wyższe, które we współpracy ze środowiskami gospodarczymi jest w stanie wygenerować dużą grupę dobrze wykształconych osób w pożądanych ekonomicznie kierunkach. Ten zastrzyk młodej kadry wpłynie na rozwój gospodarczy, wzrost PKB oraz w efekcie na atrakcyjność województwa lubuskiego. Pierwszym krokiem w tym kierunku byłoby zatrzymanie bardzo zdolnej fali maturzystów oraz uczniów gimnazjów, którzy w ubiegłym roku doskonale wypadli na egzaminach na tle kraju. Zapewnienie im możliwości uzyskania wyższego wykształcenia w lubuskich uczelniach będzie potwierdzeniem możliwości odwrócenia niekorzystnego trendu demograficznego.

Wicewojewoda Jan Świrepo podkreślał współpracę lubuskich bibliotek w ramach programu Ameryka +, pomoc fundacji państwa Gatesów oraz zaangażowanie gorzowskiej szkoły podstawowej 15 w projekt "My Meal Matters" Michaela Bloomberga, burmistrza Nowego Jorku. Ambasador zapewnił, że sprawdzi również możliwości uzyskania stypendiów dla młodych Lubuszan w ramach działalności fundacji Fulbrighta.

Bezpieczeństwo

W tematach zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców województwa lubuskiego wojewoda przeszedł od słów do czynów zapraszając ambasadora Mulla do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Na miejscu ambasadorowi wojewoda Jerzy Ostrouchoraz kierownik WCPR Jerzy Sroczyński zaprezentowali funkcjonowanie systemu związanego z numerem 112. Ambasador miał także okazję zapoznać się z pracą operatorów zgłoszeń alarmowych, w tym osób rozmawiających w języku angielskim.

Stephen Mull ukończył stosunki międzynarodowe na uniwersytecie w Georgetown. w 1982 rozpoczął karierę dyplomatyczną, pracował na placówkach w: Polsce, Indonezji, RPA i na Bahamach. W latach 2003-2006 sprawował funkcję ambasadora w Republice Litewskiej. Następnie pracował jako starszy doradca podsekretarza stanu ds. politycznych oraz sekretarz wykonawczy w Departamencie Stanu. W 2012 został zatwierdzony na stanowisko ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce.  

mj/lubuskie.gov.pl

fot. flickr.com/retro321

reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone