Krakowianie zachwyceni Wielką Rewią Kawalerii - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 3 Marzec 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Tłumy krakowian podziwiały Wielką Rewię Kawalerii, która w niedzielę, 22 września, odbyła się na krakowskich Błoniach. Wcześniej, licząca ponad 200 uczestników konnica defilowała na Rynku Głównym.

Pokaz wyszkolenia i sprawności w jeździe konnej, finał konkursu we władaniu lancą i szablą, kawaleryjska szarża. A wszystko w akompaniamencie przedwojennych piosenek o kawalerzystach. W niedzielę 22 września na krakowskich Błoniach odbyła się Wielka Rewia Kawalerii. Tego samego dnia w południe, ponad 200 ułanów sformowanych w trzy szwadrony paradowało po Krakowie. Z krakowskich Błoń trasą przez ulice Piłsudskiego, Straszewskiego i św. Anny kawalerzyści przemaszerowali na Rynek Główny, gdzie z zachowaniem ceremoniału wojskowego, odbyła się prezentacja pododdziałów biorących udział w Rewii.

Niedzielny pokaz na Błoniach był nawiązaniem do rewii, urządzonej w Krakowie w 1933 r. z inicjatywy marszałka Józefa Piłsudskiego. Świętowano wówczas 250-lecie zwycięstwa wojsk polskich pod Wiedniem. 80 lat temu pod Wawel zjechało 12 pułków kawalerii, a na Rynku defilowało prawie 3,9 tys. koni.

Wielka rewia zakończyła dwutygodniowe święto kawalerii w Krakowie. Na Błoniach można było oglądać pokazy wyszkolenia oraz wystawy o tematyce historycznej. Obozowisko kawalerzystów odwiedzała młodzież szkolna.

Warto wiedzieć, że dzień przed wielką rewią, w sobotę, 21 września kawalerzyści po mszy św. w Katedrze na Wawelu złożyli hołd królowi Janowi III Sobieskiemu i Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Następnie przemaszerowali Drogą Królewską na plac Matejki, gdzie odbył się uroczysty apel przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Organizatorem Wielkie Rewii Kawalerii było Centrum Wyszkolenia Kawalerii Ochotniczej, które na co dzień funkcjonuje na terenie KS „Bór" Toporzysko-Folwark w Toporzysku koło Jordanowa i jest ośrodkiem szkoleniowym Związku Stowarzyszeń „Federacja Kawalerii Ochotniczej" z siedzibą w Warszawie zrzeszającym znaczną część funkcjonujących obecnie na terenie Polski stowarzyszeń kultywujących tradycje pułków kawalerii z okresu II Rzeczpospolitej. Współorganizatorem wydarzenia jest Gmina Miejska Kraków. Patronat nad Wielką Rewią Kawalerii objął prezydent Bronisław Komorowski.

źródło: http://krakow.pl
Foto: Paweł Krawczyk/krakow.pl

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone