Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Gdy jak co weekend krakowianie ruszyli tłumnie do centrów handlowych, na placu Nowym można było skorzystać z alternatywnej propozycję spędzenia wolnego czasu. W sobotę (12 września) odbył się tam festiwal placów targowych - Krakowskim Targiem.

Krakowskie place targowe: z tradycjami większymi niż markety i dyskonty – bo zaopatrywały się na nich już nasze prababki; przyjazne – bo zawsze można pogadać o życiu i pogodzie z zaprzyjaźnionym sprzedawcą; zdrowe – bo nie dość, że oferują świeże produkty, to zakupy na nich są zawsze okazją do spaceru na świeżym powietrzu.

To właśnie w takim wyjątkowym miejscu odbył się festiwal Krakowskim Targiem. Na Placu Nowym prezentowali się kupcy z sześciu targowisk położonych w centrum Krakowa: Starego i Nowego Kleparza, Rynku Dębnickiego z placów: pod Halą Targową, na Stawach oraz oczywiście – Nowego.

Program imprezy obejmował przede wszystkim degustacje prowadzone przez kupców i restauratorów, pokazy gotowania na żywo w wykonaniu krakowskich blogerów kulinarnych oraz uczestników czołowych telewizyjnych programów o tematyce kulinarnej.

Warto podkreślić, że produkty wykorzystywane do gotowania podczas imprezy, pochodziły od jej głównych bohaterów, czyli z krakowskich targowisk.

Kulinarny charakter Festiwalu to także znakomite zakończenie gry miejskiej, pod tytułem: Krakowskim targiem. Podczas pięciu godzin wyjątkowej zabawy, uczestnicy gry, zrzeszeni w tradycyjnych dawnych cechach kupieckich i rzemieślniczych, produkowali towary i handlowali nimi, bronili swojego dobytku przed napadami zbójców, a nawet... negocjowali z rajcami miejskimi wysokość podatków i opłat handlowych. A wszystko po to, by poznać krakowską tradycję handlową i dzisiejsze place targowe.

Gra miejska i festiwal Krakowskim targiem są elementami projektu Central Markets, realizowanego przez Urząd Miasta Krakowa ze środków unijnego Programu dla Europy Środkowej. Pilotażowy projekt Rewitalizacja i promocja tradycyjnych placów targowych realizowany jest przed miasto wraz z ośmioma europejskimi partnerami (m.in. Wenecją, Turynem, Bratysławą i Peczem). Budżet projektu to prawie 130 tys. EURO.

źródło: www.krakow.pl
Fot.: Paweł Krawczyk/krakow.pl