Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
W roku 2013 mamy dwie rocznice związane z jednym z najsłynniejszych i najwybitniejszych studentów Akademii Krakowskiej – Mikołajem Kopernikiem. Z okazji 540. rocznicy urodzin i 470. śmierci, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiegow w Collegium Maius i inni partnerzy przygotowali liczne atrakcje.

I tak do zwiedzania udostępnione zostaną Skarbiec Kopernika z najcenniejszymi zbiorami z okresu, w którym studiował on w Krakowie, a także Aula Jagiellońska z okolicznościową wystawą przygotowaną specjalnie na czas trwania obchodów. Wszystko będzie można zwiedzić bezpłatnie.
Zaprezentowane zostaną także najstarsze i najcenniejsze instrumenty naukowe znajdujące się w kolekcji muzeum m.in. unikatowy zespół trzech średniowiecznych przyrządów astronomicznych - torquetum, globus nieba oraz astrolabium - w 1493 r. zapisanych testamentem przez profesora Marcina Bylicę z Olkusza; średniowieczne astrolabia, w tym najstarsze astrolabium arabskie z 1056 r.; kolekcja zegarów słonecznych. Dopełnieniem ekspozycji będą reprodukcje dokumentów potwierdzających obecność Kopernika w Krakowie, a także pamiątki i dary podarowane do Muzeum przy okazji wcześniejszych uroczystości upamiętniających życie i dokonania uczonego.

Na wydarzenie muzeum zaprasza 30 października (środa), w godz. 15 - 19:45. Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach max. 20 osobowych, co 15 min. Grupy zorganizowane, np. wycieczki szkolne, proszone są o wcześniejszy kontakt w celu ustalenia dokładnej godziny - email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 12 663 13 18.

Więcej o przedsięwzięciu: http://www.mikolaj.kopernik.uj.edu.pl

"Człowiek w świecie Kopernika"

Krakowskie obchody 540. rocznicy urodzin i 470. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika" odbędą się pod hasłem – „Mikołaja Kopernika Harmonia Sfer". Wydarzenie przygotowali Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych we współpracy z Biblioteką Jagiellońską, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II.

Uroczyste otwarcie obchodów odbędzie się w sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej, 30 października o g. 9.30. W ramach wydarzenia organizowana jest sesja naukowa, którą rozpocznie dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej, prof. Zdzisław Pietrzyk, a zakończy ks. prof. Michał Heller wykładem „Człowiek w świecie Kopernika". Uroczystościom towarzyszą wystawy przygotowane przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Obserwatorium Astronomiczne UJ oraz Bibliotekę Jagiellońską.

Dodatkową atrakcją jest spacer z Astronomem po Krakowie – Śladami Kopernika (http://www.mikolaj.kopernik.uj.edu.pl/program/spacer-z-astronomem).

Zwieńczeniem obchodów i najbardziej spektakularną ich częścią, będzie wieczorny koncert, o g. 20.15, w Bazylice Franciszkanów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, podczas którego wykonane zostanie Oratorium Braniewskie Mikołaj Kopernik.

źródło: www.krakow.pl