Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Odważ się być dobrym

Foto: M. Suchan/zhp.pl

Betlejemskie Światło Pokoju po raz kolejny zawita do Krakowa. 16 grudnia (niedziela) o godz. 18:00, harcerze z Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego podzielą się Światłem z mieszkańcami naszego miasta. Tegorocznej akcji towarzyszy hasło „Odważ się być dobrym", które ma zachęcać do szukania w sobie dobra, którym można dzielić się z innymi. Wydarzeniu patronuje prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Akcję „Światła Pokoju" z Groty Betlejemskiej rozpoczęła w 1986 r. rozgłośnia ORF. Jako symbol bożonarodzeniowego orędzia pokoju Światełko dociera do ponad 25 krajów europejskich, w tym także do Polski. Co roku wybrane przez ORF dzieci odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia i tu przekazywane mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu europejskich krajów.

Od 1991 r. małopolscy harcerze dostarczają Betlejemskie Światło Pokoju do Krakowa i przekazują wszystkim, którzy chcą by Światło trafiło do ich domów podczas Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku harcerze ZHP odbiorą Światło w Svicie (8 km od Popradu) na Słowacji.

Harmonogram przekazania Światła:

09:00 - msza św. w kościele rzymsko-katolickim w Svicie, 8 km od Popradu, przekazanie światła przez skautów słowackich reprezentacji HK ZHP,

15:45 – harcerski apel na Wawelu z udziałem przedstawicieli władz województwa i miasta Krakowa,

16:30 – przemarsz Traktem Królewskim z Wawelu do Bazyliki Mariackiej,

17:00 – msza święta w Bazylice Mariackiej – koncelebrowana przez ks. Kardynała Stanisława Dziwisza,

18:00-18:30 – przekazanie Światła władzom, mieszkańcom miasta, komendantom hufców oraz innym organizacjom pozarządowym na placu Mariackim,

19:00 – spotkanie opłatkowe dla komendantów hufców, gości - Rynek 25.

Patronat nad uroczystościami objęli: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

źródło:www.krakow.pl