Pamięci Wisławy Szymborskiej - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 20 Czerwiec 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Bogna, Florentyna, Rafał
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pamięci Wisławy Szymborskiej

W piątek, 1 lutego mija pierwsza rocznica  śmierci Wisławy Szymborskiej. Krakowianie będą mogli m.in. „zajrzeć" do szuflady poetki, obejrzeć mało znane wycinanki i kolaże artystki, posłuchać muzyki z najnowszej płyty Tomasza Stańki „Wisława". W piątek, 1 lutego o godzinie 11.30 kwiaty na grobie Wisławy Szymborskiej złoży Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Podczas wtorkowej (29 stycznia) konferencji prasowej poznaliśmy szczegóły wydarzeń zaplanowanych w Krakowie z okazji pierwszej rocznicy śmierci Wisławy Szymborskiej. „Przez cały miesiąc będziemy wspominać naszą Noblistkę. Dzięki twórczemu partnerstwu kilku instytucji, w sposób często spontaniczny udało się przygotować bardzo ciekawy program wydarzeń ku czci Wisławy Szymborskiej" – mówiła Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Krakowa.

„Pani Wisława nie lubiła słowa obchody. Dlatego nasze propozycje dalekie są od sztampy w stylu odsłaniania tablic pamiątkowych" – wskazywał z kolei Michał Rusinek, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej. „Wspólnie z kilkoma krakowskimi instytucjami przygotowaliśmy propozycje niebanalnego, kameralnego i osobistego uczczenia śmierci noblistki" – informował.

Co nas zatem czeka? W piątek, 1 lutego w Kamienicy Szołayskich − jednej z krakowskich filii Muzeum Narodowego, zostanie otwarta wystawa „Szuflada Szymborskiej". Na wystawie będzie można obejrzeć m.in. „warsztat pisarski" oraz „warsztat wyklejankowy" Poetki. Ważną część ekspozycji będą stanowiły rzeczy kolekcjonowane przez Szymborską – maski, stare widokówki oraz pamiątki i kurioza, które dostawała od przyjaciół (np. zapalniczka w postaci łodzi podwodnej czy mini komoda, którą podarował Poetce Czesław Miłosz). Patronat honorowy nad wystawą objęła małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska. Za aranżację „Szuflady Szymborskiej" odpowiedzialna jest Pracownia Teren Prywatny. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wycinanki i kolaże Wisławy Szymborskiej będzie można obejrzeć w Pracowni, mieszczącej się w Pałacu Pod Baranami. Mało znane, artystyczne cudeńka Poetki udostępnione będą od 8 lutego do 8 marca. Organizatorami wystawy są Fundacja im. Wisławy Szymborskiej oraz Fundacja NEA Jana Potockiego.

Nie zabraknie też akcentów muzycznych. Już 11 lutego – czyli dwa dni po światowej i dzień przed polską premierą - Tomasz Stańko New York Quartet przedstawią w Operze Krakowskiej utwory z płyty „Wisława", inspirowanej twórczością Wisławy Szymborskiej. Koncert poprowadzi Magda Umer. Do udziału w projekcie Tomasz Stańko zaprosił kilku amerykańskich muzyków: Davida Virellesa, Thomasa Morgana i Geralda Cleavera. Album został nagrany w czerwcu zeszłego roku w Nowym Jorku – mieście, które w ostatniej dekadzie stało się wręcz drugim domem znakomitego polskiego trębacza. Bilety można kupić od dzisiaj (29 stycznia) za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w trzech punktach sieci informacji miejskiej w Krakowie: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11). W przedsprzedaży (do 3 lutego) kosztują 70 zł, a od 4 lutego – 100 zł.

Organizatorami koncertu są: Fundacja Wisławy Szymborskiej, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Opera Krakowska. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W uczczenie pierwszej rocznicy śmierci Wisławy Szymborskiej włączyła się też Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ. Wspólnie z Fundacją Wisławy Szymborskiej ogłoszony zostanie „Międzynarodowy konkurs na projekt kroju pisma Wisławy Szymborskiej" skierowany do młodych twórców: studentów i niedawnych absolwentów wyższych szkół artystycznych.

Konkurs w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób honoruje pamięć poetki oraz promuje jej miasto. Rozpoznawalny i charakterystyczny krój pisma kojarzony z Szymborską stworzy możliwość wydawania jej dzieł w typografii jednoczącej dwie artystyczne sfery, które tworzą fenomen książki: sferę literacką i graficzną.

Nagroda główna w konkursie wynosi 20 000 zł. Regulamin konkursu oraz wszystkie informacje znajdą się na stronie www.typeszymborska2013.pl w dniu otwarcia konkursu. Zwycięzcę konkursu wyłoni międzynarodowe jury złożone z doświadczonych grafików i typografów.

Źródło: krakow.pl

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone